Hz. Muhammed Ramazan'da ne yapardı?

Ramazanda, her anın dolu dolu geçirilmesi tavsiye ediliyor. Peki bin aydan daha hayırlı kabul edilen, yılın en bereketli zamanları olarak görülen ramazan ayında peygamberimiz neler yapardı?

25 Nisan 2020, Cumartesi 11:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ramazanda sosyal yardımlaşma ve dayanışma pekişir. Sevgi, saygı ve kardeşlik duyguları güçlenir. Bu ayda dua okumak, namaz kılmak, zekat vermek ve oruç tutmak farz kabul edilir.

Peki peygamberimiz ramazanda ne yapardı? Sahur ve iftarda ne yerdi? Nelere dikkat eder, hangi ibadetlerle meşgul olurdu? İşte peygamberimizin ramazanda yaptığı ibadetler...

Hz. Muhammed hayatı boyunca hep sosyal oldu. Özellikle ramazanda hasta ve yaşlılara yaptığı ziyaretleri artırdığı bilinir.  

Fakirlerin ihtiyaçlarının giderilmesinde de aktif bir rol üstlendi. Kendi ziyaretlerin yanında diğer müminleri de akraba ziyaretlerine teşvik etti. 

Ümmetine zekat konularında tavsiyelerde bulundu.

Hz. Muhammed sahur ve iftarda karnını çok doyurmaz, genelde hurma yiyip su içerdi. 

Diğer sahabelerden farklı beslenmeyen peygamberimiz, elindekileri de çoğunlukla dağıtırdı. Hz. Muhammed iftar yemeklerinde aşırıya kaçmazdı

İftar sofrasında dua etmeyi severdi. Teravih namazlarını yalnız ya da cemaatle kılardı. Ramazan ayının son dönemlerinde de ev ahalisiyle gece ibadet ederdi.

Mutlaka sahura kalkardı. Sahurla ilgili hadis ise şöyle:

Sahur yemeği yiyin çünkü gerçekten sahurda bereket vardır. Sahur vakti günün en bereketli vaktidir, rızıklar o zaman dağıtılır.

Ayrıca peygamberimiz "Sahura kalkmak aynı zamanda o günkü Ramazan orucuna niyettir" diye buyurmuştu. Her gün Kur'an-ı Kerim okurdu. 

Ramazan ayının son 10 gününe girdiğinde normal günlerden daha fazla ibadete yönelirdi. Bu dönemde daha fazla dua edilmesine dair hadis şu şekilde:

Kadir gecesini Ramazan'ın son on gününde arayın.

Hz. Peygamber oruç tutarken niyeti ihmal etmezdi. Niyet edilmeden tutulan orucun, oruç sayılmayacağını beyan eder.

Hz. Peygamber'in tatlı bir yiyecekle, özellikle de hurmayla orucunu açtığı rivayet edilir. Hurma bulamadığı zamanlarda ise orucunu suyla açtığı ve böyle yapılmasını tavsiye ettiği de rivayetlerden biridir.

Hz. Peygamber'in, oruçlu olduğu günlerde günlük işlerini ve diğer ibadetlerini aksatmazdı. Ramazan ayında yalan ve gıybet konusunda daha dikkatli olunmasına fazlaca özen gösterirdi.

Hadise göre, "Her kim yalan söylemeyi ve yalanla iş yapmayı bırakmazsa, onun yeme-içmesini bırakmasına Allah'ın ihtiyacı yoktur."

Peygamber efendimizin dikkat ettiği bir husus da temizlikti... Bedensel temizliğine önem veren Hz Muhammed, diş temizliğine ve vücut temizliğine her zaman dikkat etti. 

Hz. Peygamber, ramazan akşamlarını teravih namazı kılarak geçirdi ve müminleri de bu namazı kılmaya teşvik etti. İbadetleri tabii ki sadece bunlardan ibaret değildi. Zekâtını da bu dönemde fazlasıyla yerine getirdi.

Peygamber efendimizin üç aylara eriştiğinde diğer günlere nazaran ibadetlerini daha da artırıp sık sık şu duayı okuduğu rivayet edilir:

Allahümme bârik lena fî recebe ve şa'bân ve belliğna Ramazan.
Allah'ım Recep ve Şaban ayını bize bereketli kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bayramla yeni bir başlangıç yapma vakti