İbadi Başbakanlık adaylığından çekildiğinin sinyalini verdi

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ikinci dönem Başbakanlık talebinin olmadığını ifade ederek, adaylıktan çekildiği mesajını verdi

13 Eylül 2018, Perşembe 19:23
A A
İbadi Başbakanlık adaylığından çekildiğinin sinyalini verdi

İbadi, Bağdat’ta yaptığı basın toplantısında, “Dini merci Ayetullah Ali es-Sistani’nin talimatına saygı duyuyoruz ve buna uyacağız. İkinci dönem Başbakanlık talebim olmadı, olmayacak da. Sandalyeye sarılı kalmayacağım.” diyerek, yeni hükümet için Başbakanlık adaylığından çekildiğinin sinyalini verdi.

'GÖREVİİMZ YENİ HÜKÜMET KURULANA KADAR SÜRECEK'

Irak’ta görev tesliminin silahlı çatışmayla değil barışçıl yollarla olması gerektiğini ifade eden İbadi, “Halka hizmet noktasındaki görevimiz yeni hükümet kurulana kadar sürecek. Barışçıl yollarla görev teslimi dersini herkese vereceğiz.” 

Irak’ta Necef merkezli Şii dini merci Ali es-Sistani, ülkede geçmiş dönemlerde iktidarda bulunmuş kişilerin yeni dönem için Başbakanlığını desteklemeyeceğini açıklamıştı. Bu açıklama, ikinci dönem Başbakanlık için çabalayan İbadi’ye Necef’ten veto geldiği şeklinde yorumlanmıştı. Irak’ta genel seçimler 12 Mayıs tarihinde yapılsa da siyasi anlaşmazlıklardan dolayı henüz hükümet kurulamadı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.