İBB metrobüs zammını savundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metrobüs bilet ücretlerindeki artışla ilgili yapılan değerlendirmelerin tamamen spekülatif olduğunu açıkladı

19 Kasım 2009, Perşembe 17:13
A A

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Avcılar-Topkapı, Topkapı-Zincirlikuyu ve Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme olmak üzere 3 ayrı hattan oluşan metrobüsün boğaz geçişi ile tek hatta indiği belirtildi.

Açıklamada, uzunluğu 42 kilometreyi bulan ve 24 saat hizmet veren metrobüs hattının hiçbir metropolde bulunmadığı vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi: "Metrobüs bilet ücretleriyle ilgili değerlendirmeler tamamen spekülatiftir. Metrobüsle seyahat edenler, tek biletle Boğaz’ı geçebiliyor. Bu da yolcuların ulaşım maliyetini düşürüyor.

Fiyat ayarlamasına yöneltilen eleştiriler bu önemli hususu göz ardı etmektedir. Metrobüs devreye girmeden önce bu güzergahta seyahat edenler, Boğaz geçişinde iki bilet olmak üzere toplam üç yolculuk yapmaktaydılar. Halen, İETT’nin Boğaz geçişli diğer 20 hattında seyahat eden yolcularımız, 2 tam bilet karşılığı 3.00 TL, 2 indirimli bilet karşılığı 1.70 TL ödemektedir.

Eğer metrobüs olmasaydı, Avcılar’dan Söğütlüçeşme’ye seyahatin bedeli 4.5 lira olacaktı. Ayrıca toplu taşımayı teşvik amacıyla bilet fiyatı diğer İETT hatları ile aynı seviyede tutulmuştur."

Açıklamada, üç etap halinde hizmete giren metrobüs hattında başlangıçta ücretsiz, takip eden üç ay boyunca yüzde 50 indirimli olmak üzere taşıma hizmeti verildiği dile getirilerek, 750 milyon lira yatırımla E-5’in rehabilite edilip, direkt ve kesintisiz ulaşım sağlayan yeni bir sistemin toplu ulaşıma kazandırıldığı kaydedildi.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.