İçki yasağına karşı sokakta içtiler

İçki yasağına karşı sokakta içtiler

Alkollü içki satışına yönelik yeni yasal düzenlemeler, yurdun çeşitli bölgelerinde sokakta kadeh kaldırılarak protesto edildi

30 Ocak 2011, Pazar 08:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden başlatılan 'AKP'ye içiyoruz' kampanyası kapsamında örgütlenen çok sayıda vatandaş, İstanbul'da Taksim Meydanı ve Moda Sahili'nde bir araya gelerek, yeni yapılan düzenleme ile alkol satışına sınırlama getirilmesini içki içerek protesto etti. Aynı protesto, Ankara, İzmir, Bartın ve Edirne'de de vardı.

AK Parti hükümetinin içki satışına dönük yasal düzenlemeleri, içki satışını durduracak mı diye tartışıladursun, birçok ilde olduğu gibi İzmir'de de düzenleme protesto edildi. Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda toplanan 500 kişilik grup, ellerinde içkilerle hükümeti “AKP’ye İçiyoruz" sloganıyla protesto ederek, kadehlerini kaldırdı.

Aşırı soğuğa rağmen Gündoğdu Meydanı’nda toplanan 500 kişilik grup zaman zaman hükümet aleyhine slogan atarken, hep bir ağızdan 10. yıl marşı okundu.

Uygulamaya karşı kadehlerini kaldıran topluluk, içtiği alkol şişeleriyle de AKP yazıp, önünde poz verdi. Grup daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

 

startFlvPlayer_Posta("divFlvPlayer4624","4624","201101","4624-10.jpg");SLOGANLAR DA ATILDI

İstanbul Taksim Sanat Galerisi önünde bir araya gelen vatandaşlar yeni yapılan düzenleme ile alkol satışına sınırlama getirilmesini içki içerek protesto etti. Sosyal paylaşım sitesi facebook üzerinden örgütlenen içki yasaklarına karşı olanlar Taksim Meydanı'ndan önce Galatasaray Lisesi önüne geldi. Burada bir süre slogan atan grup daha sonra Tünel Meydanı'na yürüdü. Yürüyüş sırasında AK Parti aleyhine slogan atan grup ellerindeki içkileri içti. Alkol yasağının demokrasiyle bağdaşmadığını dile getiren eylemciler, ellerindeki içkileri içip sloganlar attı. Eyleme katılan İbrahim Tekin, Başbakan'ın "tıksırıncaya kadar içiyorsunuz" sözlerini eleştirerek AK Partinin Türkiye genelinde uygulamaya çalıştığı alkol yasağına karşı toplandıklarını söyledi.

24 YAŞ SINIRLAMASINA TEPKİ

Eyleme katılan ve 18 yaşına yeni giren Ceren Ataş ise 24 yaş sınırlamasına tepki gösterdi. Ataş; 'Biz 24 yaş olayına tepki olarak toplandık. O kadar özgürlük, eşitlik derken böyle bir şeyin kısıtlanması yanlış bunu protesto ediyoruz.' diye konuştu. Eyleme Tekirdağ Şarköy'den katılan başka bir eylemci ise içki yasağını, içki zammını protesto etmeye geldiğini söyleyerek Başbakan'ın 'Tıksırıncaya kadar içiyorlar' sözüne ise 'Parasını o mu veriyor' diye tepki gösterdi. Eyleme Alman vatandaşlar da katıldı. Ellerindeki içkileri içen Alman kadınlar herkesin içmesini ve içkinin serbest olması gerektiğini söyledi.

Eyleme katılanlar daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

MODA SAHİLİ'NDE DE PROTESTO VARDI

Daha önce de defalarca içki eylemi yapılan Moda İskelesi'nde Saat 20.00 sıralarında toplanan yaklaşık 100 kişilik grup ellerindeki içki bardaklayla hükümetin aldığı içki yasağıyla aldığı kararları protesto etti. Tütün ve Alkollü İçecekler Yasası'nda yapılan değişiklikle ilgili yapılan eylemde grup üyeleri içki şişelerini havaya kaldırarak sloganlar attı.

Yazarlar Sendikası 2'nci Başkanı Mustafa Köz ise "Bu küçük bir müdahale olarak görünmesin. Diğer alanlarada kapı acacak. Kendi yaşam biçimlerine uymayan şeyleri yok etmeye çalışıyorlar. Böyle bir anlayışları var." dedi.

Eyleme katılan Ekin Çalışır, "İçki zararlarından devletin beni korumasına gerek yok. 18 yaşındaki evlenebiliyor, silah alabiliyorsam içki de içebilirim. Önemli olan insanların bilinçli olması. İçkiyi dozunda içmek gerekir. O zaman devlet kayak yapanları da korusun. Düşebilir ayaklarını kırabilirler" dedi. AK Parti alehine "Gün gelecek devran dönecek. AKP halka hesap verecek. AKP şaşırma sabrızımı taşırma" şeklinde slogan atan grup sessiz bir şekilde dağıldı.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar