İdrar kaçırma sorununa botoks tedavisi

Yaşam kalitesin önemli ölçüde düşüren idrar kaçırma sorununun tedavi seçenekleri arasında botoks yöntemi de yer alıyor
 

07 Ekim 2017, Cumartesi 17:32
A A
İdrar kaçırma sorununa botoks tedavisi
Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkesen, 5. İşlevsel Üroloji ve Kadın Ürolojisi Kongresi'nde özellikle kadınlar arasında sık görülen idrar kaçırma sorununun, nedenleri ve tedavi seçeneklerinin ele alındığını söyledi.

Prof. Dr. Oktay Demirkesen tedavinin, idrar kaçırmanın mesane ya da mesane dışından kaynaklanıp kaynaklanmadığının iyi belirlenmesiyle mümkün olabildiğini dile getirdi.

BOTOKS İDRAR KAÇIRMA SORUNUNA DA ÇARE OLUYOR

Tedavi için düzenli sıvı tüketilmesi ve mesanenin boşaltılması gibi önlemlere ek olarak spor yapılması veya odaklanmış terapilerle pelvik taban adalelerinin güçlendirilmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Oktay Demirkesen, "İlaçlı tedavi de mümkün. Bu konuda birçok yeni ilaç ülkemizde de bulunmakta ve kullanılmakta. Bu şekilde sonuç elde edilemiyorsa botulinum nörotoksini (botoks) uygulanabiliyor. Bu uygulama, mesane içine sistoskopiyle yapılabiliyor" dedi.

İdrar kaçırma kader değil (Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen)


Ayak bileğinin iç kısmına ince iğne yardımıyla düşük seviyede elektrik uyarısı verilmesi gibi farklı tedavi seçeneklerinin de bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Oktay Demirkesen, "Şiddetli olmayan mesane çıkışı kaynaklı idrar kaçırmada yeni uygulanmaya başlayan radyofrekans veya lazer yöntemleri de söz konusu. Bu yöntemlerle tecrübe kısıtlı, ilgili sonuçlar bekleniyor. Mesane çıkışı kaynaklı idrar kaçırmanın en etkin tedavisi, bugün için cerrahi yöntemlerdir" bilgisini verdi.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Emzirirken yapılan 10 yanlış