İftarda tatlıya sağlıklı bir alternatif: Ballı yoğurt

Ramazanda uzun süreli açlık sebebiyle metabolizmamız daha az enerji harcıyor. Bu dönemde mide sağlığını korumak ve kilo kontrolünü sağlamak için, enerji veren ancak kan şekerini dengeli biçimde yükselten besinlerin tercih edilmesi gerekiyor. Bunlardan biri de ballı yoğurt.

26 Nisan 2020, Pazar 10:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İftar sofralarının vazgeçilmezi şerbetli ve hamurlu tatlılar, mide rahatsızlıklarına ve kilo almaya neden olmasının yanı sıra, gün içerisinde sıvı tüketme isteğini artırıyor. Şerbetli ve yağlı tatlılar yerine sütlü tatlılar tüketilmesi öneriliyor. 

Tatlıya alternatif olarak, uzun süreli açlıktan dolayı artan mide asidini dengeleyen yoğurt ve bal ile hazırlanan ballı yoğurdun tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Hem lezzetli hem doğal ilaç

Hem lezzetli hem doğal ilaç

Balın tarih boyunca şifa veren bir besin olduğunu belirten bal uzmanı Ahmet Bağran Aksoy şunları söyledi:

Bal sadece lezzetli olduğu için değil, aynı zamanda şifa kaynağı olduğu için insanlık tarihi boyunca doğal tatlandırıcı olarak tüketildi. Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen ham bal, aynı zamanda doğal ilaç olarak kullanıldı.

Pastörizasyon işlemi görmemiş, doğanın gerçek mucizesi ham bal ve yoğurt ile hazırlayacağımız ballı yoğurt, sindirim sistemini düzenleyici rolüyle özellikle ramazan ayında yaşanan mide ağrılarını önler. İftarda tatlı yerine tüketeceğiniz ballı yoğurdu, üç yemek kaşığı yoğurt ve üzerine koyacağınız 2 tatlı kaşığı bal ile hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda sağlıklı ve besleyici bir tatlı olan ballı yoğurdu şubelerimizde deneyebilirsiniz.

Kalorisi yüksek tatlılara alternatif

Kalorisi yüksek tatlılara alternatif

Yoğurdun çok önemli bir protein kaynağı olduğunu belirten ve aynı zamanda diyet koçu olan Aksoy şöyle devam etti:

Sütte bulunan laktoz, bazı insanlarda gaz ve şişkinlik yapabilir. Ancak yoğurt, fermantasyon sonucunda laktik aside dönüştüğü için rahatlıkla tüketebilir.

Yararı saymakla bitmeyen yoğurdu ramazan boyunca tatlı olarak da tüketebiliriz. Ham bal ile tatlandırdığımız yoğurdumuz kalorisi yüksek tatlılara çok iyi bir alternatif olabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder