İftardan sonra spor yapmayın

İftardan sonra spor yapmayın

10 Eylül 2009, Perşembe 13:49
A A

Konya’da 30 yıldır atletizm antrenörlüğü yapan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Sportif Eğitim Uzmanı Seyfi Atamer, özellikle ramazan ayında aşırı kalori alındığına dikkat çekerek, alınan kiloları eritmek için tok karnına yapılan sporun çok zararlı olduğunu söyledi.

Ramazan ayınde özellikle iftar yemeklerinde günlük kalori ihtiyacının neredeyse iki kat fazla alındığını belirten Sportif Eğitim Uzmanı Seyfi Atamer, harcanmayan kalorilerin vücutta yağ olarak biriktiğini ifade etti.

İftarda yenilen besinleri hazmetmek ve alınan kilolardan kurtulmak isteyenlerin, tok karnına yaptığı sporun sağlığa zararlı olduğu uyarısında bulunan Seyfi Atamer, şunları söyledi: “Özellikle Ramazan ayında insanlar yiyip içtikleri besinlerin kalori değerine bakmadan besin tüketmektedir. Bu besinlerin vücuda çok büyük zararı var. Günlük aktiviteler için bin 200 ile bin 500 kalori ihtiyacı olan insanlar, iftar zamanında 2 bin ile 3 bin kalori almaktadır. Bu alınan kaloriyi de harcayamadıkları için vücuda yağ olarak geri dönmektedir.

En önemli yanlışlıklardan birisi, akşam aşırı derecede kalori alan kişiler aldığı kiloları ve yedikleri besini hazmetmek için aradan 5-6 saat geçmeden spor yapıyor. Bu, insan sağlığı açısından çok zararlı. Dünyanın hiçbir yerinde tok karnına spor yapılmıyor. Bütün yarışmalar ve sportif faaliyetler bile sporcu yemek yedikten 5-6 saat sonra yapılır. Tok karnına yapılan sporlarda, vücudun bütün fonksiyonları alınan besini sindirmek ile uğraşır. Bunun yanında bir de spor yapıldığı zaman kaslara gerekli kan akışı sağlanmaz. Dolayısıyla kalp atım sayısı yükselir ve kalp rahatsızlığı ile kalp krizinin yanında birçok rahatsızlıklar meydana gelir.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.