İhracatçılar: Döviz ateşten gömlek

İhracatçılar: Döviz ateşten gömlek

Döviz kurlarının "ateşten gömleğe dönüştüğü" uyarısı yapan ihracatçılar, dövizde serbest düşüşe karşı önlem alınmasını istediler

12 Mayıs 2014, Pazartesi 16:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, Merkez Bankası’na "proaktif davran" çağrısı yaptı.

Son haftalarda yüzde 10 dolayında düşüşle doların 2.07 liraya, euronun ise 2.85 liraya gerilediğine dikkat çeken Tanrıverdi, "Bu gel-git ortamına müdahale edilmezse kimse ihracatçıdan yeni rekorlar ve büyüme hedefine katkı beklemesin" uyarısı yaptı.

Hikmet Tanrıverdi yaptığı yazılı açıklamada, bu ortamda sipariş yazan ihracatçının ateşten gömlek giydiğini vurgulayarak, yüksek kurdan çok "öngörülebilir kur" istediklerini söyledi ve şu görüşlere yer verdi:

"İhracatçılar olarak bizler daha istikrarlı, enflasyon oranında artan bir dolar ve euro kuru beklentisi içindeyiz. Aralık ayında yaptığımız açıklamada kurdaki hızlı artışın mevcut dengeleri bozup birçok firmanın sıkıntıya girmesine neden olacağı uyarısında bulunmuştuk. Bugün geldiğimiz noktada bir kez daha haklı çıktık. Müşterilerimiz Türkiye’deki kurları en az bizim kadar yakından takip ediyorlar. Yükselen kurla birlikte müşterilerimizden gelen baskıyla fiyatlarımızı aşağı indirmek zorunda kaldık. Hem müşterinin indimi baskısı, hem yüksek kurdan yazılan siparişlerde bugün için yüzde 10’lara varan kur kaybı yüzünden edeceğimiz kârdan çok daha fazlasını dövizdeki dalgalanmaya kurban verdik.

Geçtiğimiz yıllarda söylediğimiz gibi enflasyon oranında döviz kurlarında artış sağlanmış olsaydı, bugün kur gerçek rakamlarına yaklaşmış olurdu."

"HER SICAK PARA GİRİŞİNDE AYNI SIKINTI YAŞANIYOR"

Türkiye’nin 2014 ekonomik büyümesinin ihracat odaklı olacağına ilişkin değerlendirmeleri hatırlatan Tanrıverdi, "Türkiye’ye her sıcak para girişinde karşılaştığımız bu kur sıkıntısını yaşamak istemiyoruz" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdüi:

"Yöneticilerin yaşanılan bunca sıkıntıyı görüp, en azından bundan sonra biraz da ekonomik büyümenin direği olan ihracatçının gözüyle bakmalarını ve ona göre karar almalarını istiyoruz. İhracatçının kura kurban verilip, dövizdeki bu gel-git ve belirsizlik ortadan kaldırılmadığı sürece hiç kimse bizlerden bir şey beklemesin. Biz haklı çıkmaktan bıktık, para politikasına yön verenler sözlerimize kulak ardı etmekten bıkmadılar. Adına kur denilen üzerimizdeki bu ateşten gömleği çıkarıp atmak istiyoruz."

"MERKEZ BANKASI ŞİMDİ DE PROAKTİF DAVRANSIN"

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) hazırladığı dış ticaret raporunun tanıtımında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de, döviz kurlarındaki düşüşün durdurulması için önlem alınmasını istedi.

"Kur aşağıya gidiyor, gitmemesi gerek" diyen Büyükekşi, "Kurla ilgili alınması gereken tedbirler neyse alınması lazım" deri ve Merkez Bankası’na, "Merkez Bankası şimdi de doğrusunu yapıp faizde kademeli düşüşler için proaktif davranmalı" çağrısı yaptı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de geçen ay bir konuşmasında, ihracatın teşviki için kur seviyesinin 2.15-2.25 aralığında olması gerektiğini söylemişti.

DHA


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan 'Kanal İstanbul' müjdesi