IKBY'den, 'Irak ordusu petrol hattımızı vurdu' iddiası

Reuters haber ajansına konuşan IKBY yetkilileri, Irak ordusunun, Musul'un kuzeybatısındaki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı petrol boru hattına saldırdığını öne sürdü. Irak ordusu ise iddiaları yalanladı

A A
IKBY'den, 'Irak ordusu petrol hattımızı vurdu' iddiası
IKBY, Iraklı ordusunun, Türkiye'ye giden petrol boru hattının güneyini vurduğunu öne sürdü. Irak ordu sözcüsü ise peşmerge güçlerinin hâkim olduğu Fish-Habur sınırının güneyinde yer alan Rabi'a bölgesinde gerçekleştiği iddia edilen bu saldırıyı yalanladı. Erbil merkezli Rûdaw ise saldırının geri püskürtüldüğünü öne sürdü.  
 

'TÜRKİYE SINIRINA AZ BİR MESAFE KALDI'


Irak merkezli Kürt basınının iddiasına göre Irak askerlerinin hedefi, Ankara ve Bağdat'ın açmayı planladığı yeni sınır kapısı...

Dicle Nehri boyunca ilerleyen birlikler Feys Habur'a ulaştığı, Irak birliklerinin Türkiye sınırına ulaşmasına artık kısa bir mesafe kaldığı iddia ediliyor. 
 

SÖZ DALAŞININ ARDINDAN ÜLKEYE GELDİ


Suudi Arabistan'da yaptığı açıklamada İran destekli milisler Haşdi Şabi'nin Irak'tan ayrılmasını isteyen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, akşam saatlerinde başkent Bağdat'a indi. Amerikan hava kuvvetlerine ait bir uçakla Bağdat'a ulaşan Tillerson için yoğun güvenlik önlemi alındı. Associated Press (AP) haber ajansı, Bağdat'ın üstünde uçan helikopterlerin fotoğraflarını servis etti.

Türk ve Irak askerleri, geçtiğimiz haftalarda Habur'da ortak tatbikat yapmıştı.
 

ABADİ YARIN ANKARA'YA GELİYOR


Haydar el Abadi, yarın Ankara'ya kritik bir ziyaret gerçekleştirecek. Ankara ve Bağdat ilişkileri, bağımsızlık referandumunun ardından son yılların en iyi seviyesine yükselmiş durumda.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ise, akşam saatlerinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la telefonda konuştu. Macron da görüşmede taraflara diyalog çağrısı yaptı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Hindistan'da korkunç olay