IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani: PKK, Sincar'ı terk etmeli

IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani: PKK, Sincar'ı terk etmeli

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, terör örgütü PKK'nın Sincar'daki varlığından rahatsız olduklarını belirterek, "PKK, Sincar'ı terk etmeli" dedi

09 Aralık 2016, Cuma 09:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, ABD'nin başkenti Washington'daki Wilson Center adlı düşünce kuruluşunda düzenlenen "DEAŞ Sonrası Irak'ta Güvenlik ve Yönetişim" paneline konuşmacı olarak katıldı.

Terör örgütü PKK'nın Sincar bölgesindeki varlığına değinen Barzani, PKK'nın oradaki varlığının durumu daha karmaşık hale getirdiğine işaret ederek, "PKK, Sincar'ı terk etmeli ve kendi bölgesine dönmelidir" ifadesini kullandı.
 

'BAĞIMSIZ BİR EYALET OLMASI DAHA UYGUN'


Sincar'ın geleceğiyle ilgili kararın tamamen Sincar halkı tarafından verilmesi gerektiğine dikkati çeken Barzani, bölgenin bağımsız bir eyalet olmasının daha uygun olacağına inandıklarını söyledi.
 

'MALİKİ'NİN Şİİ ÇOĞUNLUKLU YÖNETİMİ SOSYAL DÜZENİ BOZDU'


Öte yandan Barzani, terör örgütü DEAŞ'ın bölgedeki etkinliğinde önceki Irak yönetimlerini suçlayarak, Nuri el Maliki'nin Şii çoğunluklu kurduğu yönetimin ülkedeki "sosyal düzenin bozulmasına" neden olduğunu iddia etti.

Erbil yönetiminin "bağımsızlık hazırlıkları" yapmasına ilişkin değerlendirmesinde ise Barzani, bunun bir "oldu bittiye getirilemeyeceğini" vurguladı ve Bağdat yönetimi ile müzakere ve temas halinde olduklarını dile getirdi. "Diğer milletler gibi biz de kendi kaderimizi belirleme hakkına sahip olmak istiyoruz ancak bu konuda realist davranıyoruz. Oturup sınır çizmiyoruz, onlarla (Bağdat) konuşuyoruz." diyen Barzani, referandumla ilgili detaylara ilişkin bilgi vermedi.
 

'TÜRKİYE IRAK HÜKÜMETİNİN İZNİ İLE...'


Türkiye'nin Kuzey Irak'taki askeri varlığına ilişkin Barzani, yıllar önce PKK'nın sebep olduğu çatışmaların Irak topraklarına taşması ile Türk askerlerinin bölgeye geldiğini anlattı. Barzani, DEAŞ'la mücadele kapsamında Irak hükümetinin izni ile Türkiye'nin Kuzey Irak'taki adımları attığını ve Peşmerge ile Musul civarındaki gönüllülerin eğitimini üstlendiğini söyledi.

Bu kapsamda biri Süleymaniye, diğeri de Soran'daki üslerin zaman içinde boşaltıldığını kaydeden Barzani, Başika Üssü'nün ise "DEAŞ'a karşı mücadele kapsamında eğitim verme" görevini üstlendiğini ifade etti. Barzani, konuyla ilgili anlaşmazlığın Bağdat ile Ankara arasında barışçıl bir şekilde çözülmesini umduğunu söyledi.
 

'DEAŞ MUSUL'DAN TEMİZLENSE BİLE...'


Musul operasyonuna da değinen Barzani, DEAŞ temizlense bile kentte 2014 Haziran öncesi koşullara dönmenin kolay olmadığının altını çizdi. Kentte DEAŞ hakimiyeti sebebiyle ciddi yaralar açıldığını ve güven ortamının zedelendiğini vurgulayan Barzani, toplumsal kesimler arasındaki güven ilişkisinin yeniden kurulmasının zaman alacağını belirtti.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ukrayna’da düşen askeri uçağın karakutusuna ulaşıldı