İki haftada beş sınav

Yeni sistemde üniversiteye giriş sınavı iki aşamalı olacak. Adaylar 2 haftada 5 sınava girecek. Sistemin sınav stresini azaltacağı belirtildi

16 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplanan Yükseköğrenim Kurulu (YÖK) iki aşamalı yapılacak olan üniversiteye giriş sınavlarının takvimini açıkladı. Buna göre sınavın birinci aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 11 Nisan 2010’da saat 10.00’da yapılacak.

Bu sınavda barajı geçen adaylar ikinci aşama sınavlarına girebilecek. Sınavların ikinci aşaması olan Lisansa Yerleştirme Sınavları (LYS) ise 19-27 Haziran 2010 tarihleri arasındaki iki haftaya yayılacak.

ALAN SINIRLAMASI YOK

19 Haziran 2010 saat 10.00’da Matematik- Geometri sınavı yapılacak. Adaylar aynı gün öğleden sonra Yabancı Dil Sınavı’na girecek. 20 Haziran’da Sosyal Bilimler, 26 Haziran’da Edebiyat- Coğrafya, 27 Haziran’da da Fen Bilimleri sınavı yapılacak.

Adaylar, kendi alanlarıyla ilgili sınava girebileceği gibi alanları dışındaki sınavlara da girip, aldığı puana göre tercih yapabilecek. Sayısal mezunları Matematik-Geometri sınavı ve Fen Bilimleri sınavına girecek.

Sayısal alan mezunu olup da sözel alandaki bir bölüme girmek isteyen adaylar da diğer sınavlara girebilecek. İsteyen adaylar 5 sınava da girip, aldığı puanlara göre tıp, hukuk, iletişim, İngiliz dili ve edebiyatı gibi geniş bir yelpazede tercih yapabilecek. Sınavın dört aşamalı olması başvuru ücretini de artıracak. Ancak ücret henüz belirlenmedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.