İki kardeşe 'tecavüz cezası' veren heyet yargılanacak

Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinde, üst kasttan evli bir kadınla ilişkiye giren genci cezalandırmak için iki kız kardeşini 'tecavüz'e mahkum eden köy heyeti hakkında dava açıldı

31 Ağustos 2015, Pazartesi 12:26
A A
İki kardeşe 'tecavüz cezası' veren heyet yargılanacak

India Times’ın haberine göre; Baghnat kentine bağlı Sankrot adlı köyde adı gizli tutulan bir genç “Jat” adıyla bilinen üst kasttan bir kabileye mensup evli bir kadınla ilişki kurdu.

Olayın ortaya çıkması üzerine toplanan ve tamamı köyün ihtiyarları ile ileri gelenlerinden oluşan “panchayat” adlı köy meclisi, evli bir kadınla kaçan genci cezalandırmak için iki kız kardeşine “tecavüz edilip yüzleri siyaha boyanmış ve çıplak olarak köyde dolaştırılmasına” hükmetti. 

KÖYDEN KAÇIP ORAYA SIĞINDILAR

Karar üzerine 23 yaşındaki Meenakshi Kumari ile 15 yaşındaki kız kardeşi köyden kaçarak bir kadın hakları kuruluşuna sığındı.

Karardan haberdar olan kadın ve insan hakları kuruluşları, sadece 15 gün gibi bir zaman içinde 100 bin imza toplayarak köy meclisi üyelerinin cezalandırılmasını istedi.

Hindistan Yüksek Mahkemesi gelen tepkiler üzerine köy meclisi üyeleri hakkında tecavüz ve şiddete teşvik suçlamasıyla dava açıldı.

Yerel dilde “panchayat” olarak bilinen köy meclisleri yasa dışı olmalarına karşın Hindistan’ın büyük bir bölümünde hâlâ “yerel mahkeme” işlevi görüyor ve kararları halk arasında “geri dönülemez” kabul ediliyor.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...