İki liderin konuşmasınde ne eksikti?

Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında eksik olan ve gündeme gelmeyen başlıklar var

13 Ağustos 2015, Perşembe 18:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında eksik olan ve gündeme gelmeyen başlıklar var. Posta.com.tr Yayın Koordinatörü Serkut Bozkurt analiz etti...

1- Ahmet Davutoğlu, hükümeti kurma görevini sadece AK Parti ile sınırladı. Ancak bu sadece AK Parti için geçerli. Davutoğlu, hükümeti kuramadığı için görevi devretmeli ve hükümeti kurma görevi en çok oyu alan ikinci parti CHP'ye verilmeli. CHP, hükümeti kurma görevini aldıktan sonra AK Parti hariç MHP ve HDP'yle görüşecekti. Bu görüşmede koalisyon veya azınlık hükümeti formülü çıkabilir.

2- CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'Hükümeti kurma görevini teslim etmemek doğru değil. Bu yetki gaspıdır'' diyerek hükümeti kurma görevinin kendisine verilmesini gerektiğini söyledi.

3- Davutoğlu, özellikle iki başlıkta, eğitim ve dış politika konularında anlaşamadıklarını söyledi. Ancak CHP'nin 14 maddelik şartları içinde 17/25 Aralık Davası da öne çıkıyor.

4- Kılıçdaroğlu açıklamasında “AK Parti ile anlaşamadığımız başlık yok” dedi. İki lider de seçmeni karşısına almamak için ayrıntılı ve köşeli yanıt vermedi. CHP lideri, Davutoğlu'nun kendisine koalisyonun gündeme gelmediğini, azınlık ve reform hükümeti formülünü sunduğunu söyledi.

5- Davutoğlu, MHP ile tekrar görüşeceğini söyledi. Bu görüşmede seçim hükümeti kurulabilir. Seçim hükümeti şu anlama geliyor, erken seçim yapılıncaya kadar iki partinin yöneteceği kısa süreli seçim hükümeti. Eğer iki parti anlaşamazsa, erken seçim hükümeti kurulacak. MHP'nin bu konuda en büyük sorunu, HDP. çünkü erken seçim hükümetinde HDP'den de bakan kabineye giriyor. Davutoğlu bu kozu kullanıp MHP ile görüşecek.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder