İki pilot birden uyuyunca...

İngiltere'de adı açıklanmayan bir hava yolu şirketine ait uçağın iki pilotunun da uçuş sırasında uyuya kaldıkları ortaya çıktı

27 Eylül 2013, Cuma 14:05
A A

İngiliz sivil havacılık yetkililerinden yapılan açıklamada, 350 yolcu kapasiteli Airbus A330 tipi uçağın iki pilotunun da geçen ay uçuş sırasında birden uykuya daldığını belirtti, pilotlar uyuduklarını ama ne kadar süreyle uyuduklarını itiraf ettiler.

Yetkililer hava yolu şirketinin ve pilotların isimlerini vermezken, pilotlar iki gündür uçuş yoğunluğundan dolayı sadece 5 saat uyuduklarını söyleyerek kendilerini savundular. İki pilotun da uykuda olduğu sırada uçağın otomatik pilotta olduğu kaydedildi.

Yaşanan bu olay tekrar pilotların sağlıklı ve güvenli uçuş gerçekleştirmeleri için uçuş saatlerinin ve sürelerinin tartışılmasına gündeme getirdi. 2009’da Brezilya-Fransa seferini yaparken düşen ve 229 kişinin hayatını kaybettiği Air France uçağının kaptan pilotunun, seferden önceki gece sadece bir saat uyuduğu tespit edilmişti.

İHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.