Önceki Fotolar

'İkinci Efes'te' Roma hamamı kalıntıları gün yüzüne çıkarıldı

Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki antik kentte bu yıl yapılan kazılarda kalıntıları gün ışığına çıkarılan Roma hamamının, soğuk, ılık ve sıcak olmak üzere üç bölümden oluştuğu belirlendi.

26 Eylül 2019, Perşembe 22:34 Son Güncelleme:
A A

Alman arkeologların yarım bıraktığı hamam kazısını kendilerinin tamamladığını belirten Erdinç, "O dönemki hamamların günümüzün hamamları ile benzer olduğunu gördük. Hamamda çanak, çömlek gibi çok fazla kap yok. Sadece düşürülen sikkelerle karşılaşabiliyorsunuz." dedi.

Erdinç, ortaya çıkarılan hamamın milattan sonra 4'üncü yüzyıla kadar faaliyetini sürdürdüğünü aktardı.

Ortaya çıkarılan kalıntılarından hamamın soğuk, ılık ve sıcak bölümlerden oluştuğunu belirlediklerini anlatan Erdinç, şöyle devam etti:

1 metre derinliğinde, 18 metre uzunluğunda

1 metre derinliğinde, 18 metre uzunluğunda

"Bu seneki çalışmalarımızda bir soğuk su havuzunu ortaya çıkardık. Yaklaşık 1 metre derinliğinde, 18 metre uzunluğunda bu havuz, yüzmekten daha çok dinlenme amaçlı yapılan bir havuz. Hamama giyinme-soyunma bölümünden giriyorsunuz. Eşyaları bıraktıktan sonra soğuk bölüme geçiyorsunuz. Daha sonra ılık bölüm, sonrasında ise sıcak bölüme geçiyorsunuz. Günümüzde olduğu gibi hamamlarda buhar odaları, masaj bölümleri bulunuyor."

Erdinç, elde edilen bulgulara göre antik çağda hamamların sosyal alanlar olarak da kullanıldığına dikkati çekti.

Hizmet etmeleri için hamamlara köleleriyle gidiyorlar

Hizmet etmeleri için hamamlara köleleriyle gidiyorlar

Bu yapıların yıkanma dışındaki işlevlerine değinen Erdinç, "Romalılar günün tamamını hamamda geçirebiliyorlar. Yıkanıyorlar, yemek yiyorlar, günlük aktivitelerini, sporlarını yapıyorlar. Hamamlara erkekler ve kadınlar ayrı saatlerde giriş yapıyorlar. Özellikle zengin Romalılar hizmet etmeleri için hamamlara köleleriyle gidiyorlar." diye konuştu. AA


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ofiste sağlıklı kalmanın 6 püf noktası