İkinci el araç ticareti ödemelerinde banka blokesi ve zorunlu ekspertiz dönemi

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el araç ticaretinde 1 Eylül itibarıyla geçerli olacak olan yeni düzenlemeyi değerlendirdi.

31 Ağustos 2020, Pazartesi 11:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, çıkarılan yeni düzenlemeyle ikinci el araç ticareti yapmak isteyenlere yetki belgesi ve araçlara ekspertiz zorunluluğu getirildiğini belirterek, "1 Eylül'de başlayacak ikinci el otomobilde yeni dönemle tüketici mağduriyetleri son bulacak ve vergi kaybının önüne geçilecek" dedi.

Erkoç ayrıca şunları söyledi:

Çıkan yönetmelik sayesinde yetki belgesi olmayanlar 1 yılda 3'ten fazla araç alıp satamayacak. İş yeri açma ve çalışma ruhsatında ikinci el motorlu kara taşıtı faaliyeti bulunan ve meslek odasına kayıtlı işletmeler yetki belgesi alabilecek.
Türkiye genelinde 70 bini aşkın motorlu araç satıcısı var ve ayaküstü ticaret yapanlar sebebiyle birçok sorunla karşılaşılıyor.
2019'da el değiştiren 8 milyon 600 bin aracın 5 milyona yakının meslekle alakası olmayan kişilerce yapıldı.

İlanda tüketicileri yanıltıcı bilgi ve belgelere yer verilemeyecek, yükümlülüklere uymayanlara para cezası uygulanacak ve bunların yetki belgesi de iptal edilebilecek.
Bu işi merdiven altı yapan kişiler sigorta şirketlerinden 'pert' kayıtlı araçları hasarlı alıp tamir ederek vatandaşlara satabiliyor. Aynı şekilde kilometresi yüksek araçları kilometresini düşürerek satıyorlar. Vatandaşlarımızın aracı satın aldığı şahsı bir daha görme şansı olmuyor.

Yetki belgesi olan kişilerden ve yeterliliği bulunan yerlerden araç alındığında, en ufak bir problem yaşandığı takdirde insanlar karşısında muhatap bulabilecek. Aldığı aracı iade etme şansı da olacak. Tüketici mağduriyetleri son bulacak, insanlar yetkili satış merkezlerine güven duyacak.

Yönetmelikte yer alan güvenli ödeme sistemi sayesinde kandırma olaylarının da önüne geçilecek. Satışlarda para bankada blokeli olacak, her iki tarafın da işlemi bittikten sonra bu bloke kalkacak. Böylece satıcının da alıcının da hakkı korunacak.
İkinci el araçlara garanti verme zorunluluğu da olacak. Satılan araç 2-8 yaşında ve 160 bin kilometre altındaysa bu araçların ekspertizi yaptırıldıktan sonra 3 ay 5 bin kilometre garantisiyle satılacak ve aracını satan kişi ekspertiz yaptırmadan satışı gerçekleştiremeyecek.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 50 binden fazla kadın artık mesleki yeterlilik belgesine sahip