İkinci el oyunları engellemeye hazırlanıyor

Teknoloji devinin bu patent başvurusu, 2. el oyun alıp sayanları tek kelimeyle "yıkacak!"

13 Ocak 2013, Pazar 19:30
A A
İkinci el oyunları engellemeye hazırlanıyor

Oyun yayıncılarının ikinci el oyunlardan hiçbir şey kazanmaması, bir sonraki jenerasyon oyun konsollarında etkisini gösterecek gibi görünüyor. Bu sene duyurulması beklenen yeni Microsoft Xbox ve Sony PlayStation, kullanılmış oyunları engellemeye yönelik işlevlere sahip olabilir.

Sony'nin üretim takımının meydana getirdiği bir patent başvurusu (sağda), sistemde çalıştırdığınız her oyun için "" adında bir işleve başvurulmasını ele alıyor. Bu sistemin oyunun yeni mi yoksa kullanılmış mı olduğunu doğrulamak üzere kullanılacağı düşünülüyor.

Patent, anladığımız kadarıyla her oyunun sahip olduğu eşsiz kimlik yoluyla bu oyunun diğer konsollarda kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmeyi ele alıyor. Oyun diski bir kez konsola yerleştirdiğinde veya internetten indirildiğinde, aktarım işlemi bir kez daha tekrarlanamıyor ve oyun, sisteme kilitleniyor.

Bu tür bir engelin oyun severlerin yanında ikinci el oyunlardan önemli gelirler elde eden satıcıları da etkileyeceği kesin. Bu haberlerin ardından Gamestop'un düşen hisseleri, bu durumun bir habercisi olsa gerek.

Resimlerle: 2013'de tanıtılacak 15 harika oyun

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.