İkindi namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır, hangi sureler okunur? Erkek ve kadınlar için kılınışı

Namaz, İslam dininde Müslümanlara farz olan ibadetlerden biridir. İslam'ın beş şartından biri olan ve son derece önemli bir ibadet türü olan namaz, günde beş vakit kılınır. Bunlar sırasıyla sabah namazı, öğle namazı, ikindi namazı, akşam namazı ve yatsı namazıdır. İkindi namazı, günün üçüncü önemli namazıdır. Öğle namazından sonra kılınabilen ikindi namazı, farzları ve sünnetleriyle beraber toplam 8 rekat kılınır. İkindi namazı günün hangi saatlerinde kılınabilir, ne zaman kılınması doğrudur, 4 farz, 4 sünnet olmak üzere 8 rekat nasıl kılınır, haberimizden öğrenebilirsiniz.

21 Kasım 2021, Pazar 13:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Genel anlamda namaz oldukça önemli bir ibadettir. Bu durum Kur'an-ı Kerim’in birçok bölümde kendine yer bulmuş bir konudur. Diğer yandan Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) namazın eksiksiz ve kurallarına uygun kılınmasına ve önemine dair birçok hadisi şerifi bulunmaktadır. Namaz alimler ve tasavvuf ehilleri tarafından dinin direği olarak betimlenmektedir.

Namaz gün içerisinde 5 defa yerine getirilen bir ibadettir. Bu beş vakitin de ayrı kılınış şekilleri bulunmaktadır. Bu kılınış şekillerine dikkat etmek namazın en önemli şartlarından biri olmaktadır.

İkindi namazı 4 rekat farz, 4 rekat sünnet olarak kılınır. İkindi namazı farz ve sunnetleri kılınırken, aynı zamanda bazı dualar okunur.

İkindi namazı nasıl kılınır?

İkindi namazı nasıl kılınır?

İkindi namazının sünnetinin kılınışı

Birinci Rekât

Birinci rekâtta niyet edilmekte ve sonra ikindi namazının sünnetini kılınmaktadır. “Allahu ekber” denilerek eller bağlanır. Sübhaneke okunduktan sonra Fatiha suresi okunmaktadır daha sonra ise Euzu besmele çekilerek Kurandan bir sure okunmaktadır.

Daha sonra rükû ve secde gerçekleştirilmektedir. 

İkinci Rekât

İkinci rekâtta ise Besmele ile Fatiha suresinden sonra başka bir Kur'an suresi okunur. Rükû ve secde yapılır. Secde ’den kalkılmadan oturulur. Oturarak Ettahiyat ve Allahumme salli ve Allahumme Barik'e dualar okunur.

Üçüncü Rekât

Üçüncü rekâtta ayağa kalkılır ve eller bağlanır. Subhaneke suresinden sonra Fatiha suresi ile Euzu Besmele çekilir, ardından bir Kur'an-ı Kerim suresi okunur. Daha sonra rükû ve secde gerçekleştirilmektedir.

Dördüncü Rekât

Dördüncü rekâtta, Besmele ile birlikte okunan Fatih suresinden sonra, Kur'an'dan bir sure daha okunur. Daha sonra rükû ve secde gerçekleştirilmektedir. Secde'ye oturulmaktadır. Oturarak Ettahiyat, Allahümme salli, Allahümme Barik ve Rabbena duaları okunur. "Es salamu aleyküm ve Rahmatullah" diyerek önce sağ omuza sonra sol omuza selam verilir. 

İkindi namazının farzının kılınışı

İkindi namazının farzının kılınışı

Birinci Rekât

Birinci rekâtta niyet edilir, öğle namazından sonra farz kılmaktır ve eller bağlanarak "Allahu ekber" denilir. Sübhaneke okunduktan sonra Fatiha suresi daha sonra Euzu besmele daha sonra da zammı sure okunur. Daha sonra rükû ve secde yapılır.

İkinci Rekât

İkinci rekâtta ise Besmele ile Fatiha suresinden sonra Kur'an'dan bir sure daha okunur. Rükû ve secde yapılır. Daha sonra secde ’de oturulmaktadır. Sünnetten farklı olarak bu sefer sadece Ettahiyat oturarak okunur.

Üçüncü Rekât

Üçüncü rekâtta ayağa kalkılır ve eller bağlanır. Besmele ile Fatiha suresi, ardından zammı sure okunur. Daha sonra ise rükû ve secde gerçekleştirilir.

Dördüncü Rekât

Dördüncü rekâtta, Besmele ile birlikte okunan Fatih suresinden sonra, Kur'an'dan bir sure daha okunur. Rükû sonrası secdeye kapanılır. Daha sonra ise secdeye gidilir daha sonra tekrar Secde'ye gidilip oturulmaktadır. Oturarak Ettahiyat, Allahümme salli, Allahümme Barik ve Rabbena duaları okunur. "Es salamu aleyküm ve Rahmatullah" diyerek önce sağ omuza sonra sol omuza selam verilir. 

İkindi namazında hangi sureler okunur?

İkindi namazında hangi sureler okunur?

  • Sübhaneke
  • Fatiha
  • Zammı Sureler (Kur'an-ı Kerim'den istenen üç sure)
  • Kafirun
  • Nas
  • Ettahiyyatu
  • Rabbena
  • Allahümmesalli
  • Allahümmebarik 

Bu dualar belirli yerlerde İkindi namazında okunmaktadır. Bu sureleri bilerek ikindi namazınızı icra etmek mümkün olmaktadır. 

İkindi namazının erkekler ve kadınlar için kılınışı

İkindi namazının erkekler ve kadınlar için kılınışı

Genel anlamda İkindi namazının erkek ve kadın kılınışı farzları ve sünnetleri aynı olmaktadır. İkindi namazının kılınışında erkek ve kadın arasındaki fark genel olarak namaz kılınırken ki olan farklardan ibaret olmaktadır.

Niyet ederken kadınların ellerini daha aşağıda tutması ve eller bağlanırken erkeklerin kadınlara nazaran ellerini çok daha aşağıda tutmaları olmaktadır. Bu durum genel anlamda her namazın kılınışında aynı olmaktadır. Bu farklılıklar genel hatları itibari ile namaz sırasında okunacak duaları ve kılınış şeklini etkilememekle beraber dikkat edilmesi gerekli olan konuların başında gelmektedir. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Instagram, fotoğraf gönderilerine de müzik ekleme seçeneği getirdi