İkizini kaybetti ama 4 kardeşi daha olacak

İkizini kaybetti ama 4 kardeşi daha olacak

Beyin ölümü gerçekleşen ikizlerden 4 yaşındaki Yusuf Çiğdem'in organları 4 çocuğa can olacak

25 Mart 2010, Perşembe 15:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Adıyaman'da oyun oynarken pencereden düşerek yaralanan ve götürüldüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen ikizlerden 4 yaşındaki Yusuf Çiğdem'in ailesinin bağışladığı organlar Ankara, Antalya ve Bursa'daki 4 kişiye 'can' olacak.

Gölbaşı İlçesi'nde 22 Mart'ta meydana gelen olayda, Yusuf Çiğdem çocuk odasında ikizi Mustafa ile birlikte oyun oynarken dengesini kaybedip 5'inci kattaki evlerinin pencereden düşünce hemen ailesi tarafından önce Gölbaşı Devlet Hastanesi'ne ardından da Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'ne sevk edildi. Ancak, Çiğdem'in yapılan tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Bunun üzerine Çiğdem Ailesi, Yusuf'un organlarını bağışlama kararı aldı. Gaziantep Organ Nakil Merkezi, Ankara'daki Organ Nakil Koordinatörlüğü ile irtibata geçti.Organların kan ve doku uyumu sağlanacak hastalara verilebilmesi için yapılan araştırma sonucu 3 farklı ilde 4 hastaya verilmesi kararlaştırıldı. Daha sonra Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen Yusuf'un organlarından kalbi Hacettepe Üniversitesi'ne, karaciğeri ve bir böbreği Antalya Akdeniz Üniversitesi'ne, diğer böbreği de Bursa Uludağ Üniversitesi'ne götürülmek üzere alındı. Alınan organlar Ankara'dan gelen özel uçakla Ankara'ya oradan da nakilin yapılacağı şehirlerdeki hastanelere sevk edildi.

ÇOCUKLAR YAŞASIN İSTEDİK

İkiz evlatlarından birini yitiren acılı baba Abdurrahman Çiğdem, "Organ bağışında bulunurken dini, dili, ırkı ne olursa olsun, çocuklar yaşasın istedik. Biz bu ülkede, bu bayrağın altında yaşıyoruz. Kürdü, Türk'ü, Ermeni'si, Alevi'si, Sünni'si hepimiz kardeşiz. Allah kimseye bu acıyı yaşatmasın" dedi. Operasyonu gerçekleştiren Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakil Merkezi Sorumlusu Doç.Dr. Ünal Aydın, 4 yaşındaki çocuğun kan ve doku grubuyla ilgili uyumlu hasta bulunamadığı için diğer şehirlerdeki hastalara ulaşmayı hedeflediklerini, belirterek dünyada eşine ender rastlanan ve kendilerinin bu operasyonda uyguladığı tekniği şöyle anlattı:

DÜNYADA İLK KEZ UYGULANDI

"Biz bu çocuğun organlarını kendi geliştirdiğimiz teknikle çıkardık. Ön hazırlığı kalp ve karın grubu olmak üzere çalışan iki ekiple eş zamanlı bir operasyonla yaptıktan sonra 20 dakikalık kısa bir sürede tüm organların soğutulup paketlenmesi işlenmesini yapıyoruz. Tek uçakla Türkiye'nin çeşitli illerine nakil yapılmasını sağlıyoruz. Bu bölgede kullandığımız ilk teknik oldu. Böylelikle organların 4 saat içinde diğer merkezlerde kullanılabilmesi sağlanacak. Bu teknik lojistik koşullarımızın kısıtlı olmasından dolayı tarafımızdan dünyada ilk kez uygulandı."

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER SHGM açıklama geldi: İddialar asılsız