'İkna etmeye gitti, ikna olup geldi'

'İkna etmeye gitti, ikna olup geldi'

CHP lideri Kılıçdaroğlu Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Rusya temaslarıyla ilgili olarak "Sayın Başbakan Rusya'ya ikna etmeye gitti ne oldu? İkna olup geldi" diye konuştu

19 Temmuz 2012, Perşembe 22:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk televizyonunda konuştu.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

- Cumhurbaşkanlığı adaylığı gibi bir niyetim yok.

- Sayın Abdullah Gül'e saygı duyuyorum ama AKP'ye bağlılığı nedeniyle başarılı bulmuyorum. Gül yüzde yüz AKP'nin cumhurbaşkanı oldu dersem doğru olmaz. Belli konuları dile getirdi. Duyarlılıkları var. Tümüyle AKP'nin cumhurbaşkanı Adayı olduğu doğru değildir.

- Bir kadın başbakanın olması güzel. Bu ülkeye bir kadın cumhurbaşkanı neden olmasın. Benim düşüncem parti kimliği çok öne çıkmamış bir adayla yola  çıkılırsa daha çağdaş bir yapıyı ortaya koymuş oluruz. Kafamda samimi söylüyorum böyle bir isim yok. Ben herkesin kucaklayabileceği bir aday düşünüyorum.

- Biz hiçbir zaman ne Baas rejimini ne destekledik, ne Esad çok iyi yapıyor dedik. Orada bir katliam olursa nasıl çözülmeli bu olay. Türkiye bir ağabeylik sorunu üstlensin dedik. Biz teklif ettik, Rusya yaptı.

- Neymiş ordan uçak gelecekmiş, biz düşürecekmişiz. Ordan ne zaman uçak geldi ki?

- Ben sayın Erdoğan ve Davutoğlu'na şu çağrıyı yaptım. Amerika ve Rusya ve Tabiki İngiltere ellerindeki kayıtları açıklasınlar. Bu çağrıyı yapmadlar.

- Suriye ile savaş, Suriye ile kavga Türkiye'nin yararına değildir. Egemen güçlerin yararınadır. Neden kavga ediyoruz. Git sen kavga et. BM Güvenlik Konseyi'nin bir karar almaması yani uluslararası bir karar olmadan Suriye'ye müdahale yanlıştır. Sayın Başbakan Rusya'ya ikna etmeye gitti, ne oldu ikna olup geldi.

Kılıçdaroğlu, kurultay ve parti meclisi seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

SHP'de üst düzey görev yapan Murat Karayalçın, Ercan Karakaş ve Fikri Sağlar gibi isimlerin CHP Parti Meclisi'ne seçilmesi CHP'nin BDP'lileştiği eleştirilerine neden olmuştu.

Bu eleştirilere yanıt veren Kılıçdaroğlu, "CHP'nin ideolojik ekseninden kayması diye bir şey söz konusu değil. Biz ideolojimizden de kendi eksenimizden de memnunuz. Biz antiemperyalist bir duruş sergiliyoruz'' diye konuştu.

'CHP DE DEĞİŞECEK'

''Yeni CHP'' kavramı hakkındaki tartışmalarla ilgili bir soru üzerine ise Kılıçdaroğlu, ülkelerin, insanların, düşüncelerin değiştiğini ifade ederek, ''CHP neden değişmesin? O da değişecek'' ifadelerini kullandı.

'SAĞLAR VE CİHANER SORUN OLMAZ'


Kılıçdaroğlu, Fikri Sağlar ve İlhan Cihaner'in anahtar listeyi delerek parti meclisine seçilmesine de değindi. Bu konuda herhangi bir sorun yaşanmayacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Demokrasiye inanıyorsanız bu arkadaşlar da seçime girmişlerdir, kazanmışlardır, saygı duymanız gerekir. Hiçbir sorun yok. Benim hazırladığım 98 kişilik listede olmamalarının nedeni il başkanları, ilçe başkanları, milletvekilleriyle görüştük, orada ortaya çıkan tabloyu, havuzu ben bir anlamda oluşturdum. O iki isim de olabilir, olmayabilirdi de.''
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ardahan’da güvenlik toplantısına katıldı