İl Sağlık Müdürü Koç'tan grip uyarısı

İl Sağlık Müdürü Koç'tan grip uyarısı

İl Sağlık Müdürü Koç'tan grip uyarısı

31 Aralık 2019, Salı 16:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ADNAN ÇELEBİ/ NİĞDE,(DHA)- NİĞDE İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, mevsimsel grip hastalığına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu. Dr. Koç, grip 'influenza' virüsünün neden olduğu, genellikle yıl içerisinde sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başına kadar olan dönemde daha sık görüldüğünü kaydetti.
Grip belirtilerinin, virüsün vücuda girmesinden sonraki 1-3 gün içerisinde ortaya çıktığını anlatan İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, hastanın ateşinin 38 dereceye kadar yükselebileceğini, titreme ve bunlara baş ve karın ağrısı da görülebileceğine dikkat çekti. Dr. Koç, "Hastada kuru bir öksürük görülür. Bunların dışında, eklem ve boğaz ağrıları, iştahsızlık, burun akıntısı, hapşırma, baş dönmesi de grip hastalığında görülebilir. Çocuklarda bu duruma kusma ve ishal eşlik edebilir, küçük çocuklarda dikkat edilmesi gereken ek belirti huzursuzluk, iştahsızlık ve uyku halidir. Belirtiler hastanın günlük işlerini etkileyecek düzeye ulaşabilir. Halsizlik grip geçtikten sonra bile bir kaç hafta devam edebilir. Şikayetler genellikle 7 gün sürer, ilk 2-3 gün içerisinde şiddetlenir ve sonrasında düzelme başlar, ancak iyileşme süresi 1- 2 haftaya kadar da uzayabilir" dedi.
Müdürü Dr. Koç, hastanelerin acil servislerinde yoğunluk oluşmaması için, hastaların acil müdahale gerektirmeyen durumlarda Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvurabileceğini sözlerine ekledi.

FOTOĞRAFLI
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Niğde’de koronavirüs denetimi yapıldı