İlber Ortaylı Türklüğü tarif etti: Bir ırk meselesi değil

İlber Ortaylı Türklüğü tarif etti: Bir ırk meselesi değil

Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Türklük bir ırk değil, bir dil ve medeniyet meselesidir. Türkçe konuşup 'Ben Türk'üm' diyorsa Türk sayılması için yeter" dedi

17 Mayıs 2016, Salı 17:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tarihçi İlber Ortaylı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nde konferans verdi. Türk Tarih Kulübü ve Türk Avrasya Topluluğunca düzenlenen konferansta konuşan Ortaylı, "Orta Asya ve Anadolu Türklüğü için Farsça ve İran medeniyeti fevkalade önemlidir. İkide bir bu kelime Farsça bunu atalım dememek gerekir. Bizim dil devrimi gramer üzerinedir, doğrusu da odur. Çünkü bir dilde kendisine benzemeyen yapı olarak benzemeyen gramer kuralları tatbik edilemez. Arapça sami bir dindir, bizim dil Türk dilidir. Arap ve Fars gramer kurallarını Türkiye’de yaşatamazsınız. Dil devrimi bunun üzerinde gider" dedi.

'BİR IRK MESELESİ DEĞİL, DİL VE MEDENİYET MESELESİDİR'

Ortaylı, kültür kelimesinin karşılığının bulunmadığını ve içeriğinin boşaldığını ifade ederek "Bunun yerine 'irfan' kelimesini kullanabilirsiniz. Arapça bir kelimedir olsun. Elhamdülillah Müslümanız, bu bizim kimliğimizin bir parçasıdır. Kimsenin din ile kimlik çizme hakkı yoktur. Türklük bir ırk değil, bir dil ve medeniyet meselesidir. Türkçe konuşup ’Ben Türk'üm’ diyorsa Türk sayılması için yeter. Din ile dili birbirinin seçeneği gibi ortaya koymak hem çok yanlıştır hem de şizofrenik sonuçlar yaratır. İnsanın sosyal çerçevede yaşamı da zaten kimliğidir. Seçim hakkın olmayan bir kimlik üzerinde hiç bir şekilde kimse seni ne inkara zorlayabilir ne seni tahrik eder ne de aslında kendini methetmeye müsaade etmez. Türkçenin sadeleşmesinde de 19. yüzyıldan itibaren doğrudan doğruya asker kökenli yazarların ve edebiyat üslubunun çok büyük faydası vardır. Bugün 20. yüzyılda Tevhid-i Tedrisat’tan söz ediliyor. Tevhid-i Tedrisat demek din eğitiminde birlik demektir. Harf devrimi de odur. Kimse size harf devrimi yaptık diye 'Arap harflerini öğrenmeyin' demiyor. Arap harflerini öğrenmek mümkündür ve çok çabuk öğrenirsiniz. Batı Avrupa’da öğrenciler Türkçeyi öğrenmeye başlarken öğreniyorlar" diye konuştu.

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sülünler yumurtadan çıkmaya başladı: Yaban hayatını geliştirecekler