İlginç araştırma: Yumurtalıklar corona virüse karşı erkekleri savunmasız bırakıyor

Yapılan bir araştırma, yumurtalıkların Covid-19 için bir sığınak olduğunu ileri sürdü. Covid-19, erkeklerin yumurtalıklarında bulunan ACE2 adlı bir hücre proteinine bağlanıyor. Ancak aynı protein, kadın yumurtalık dokusunda yüksek sayıda bulunmuyor. Corona virüse yakalanan erkeklerde ölüm oranı kadınlara göre daha yüksek.

20 Nisan 2020, Pazartesi 15:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Testislerin corona virüse barınacak alan sağlayabileceği ve bu nedenle enfeksiyonun erkeklerde daha uzun süre devam etmesini sağladığı ortaya çıktı.

Covid-19 vücuda girdiğinde ACE2 proteinini içeren hücrelerle veya enzimlere bağlanır.

Bunlar akciğerlerde, kalpte ve bağırsaklarda bulunur. Erkeklerde protein ayrıca testislerde büyük miktarlarda bulunurken, kadınlarda yumurtalık dokusunda çok az miktarda bulunur.


Corona virüs erkekleri kadınlardan daha fazla etkiliyor. Ulusal İstatistik Ofisi'ne (ONS) göre, sadece İngiltere'de erkekler kadınlara oranla iki kat daha fazla ölüyor.

New York ve Mumbai'deki araştırmacılar tarafından yürütülen çalışma, Mumbai'de yaşayan ve corona virüs bulaşmış 48 erkek ve 20 kadını inceledi.

Çalışmadaki kadınların enfeksiyonu temizlemesi dört gün sürerken, erkekler altı güne ihtiyaç duyarak yüzde 50 daha uzun süre hasta kaldı.


Bronx'taki Montefiore Tıp Merkezi'nde onkolog olan Dr. Aditi Shastri, çalışmayı Mumbai'deki Kasturba Enfeksiyon Hastalıkları Hastanesi'nde bir mikrobiyolog olan annesi Jayanthi Shastri ile gerçekleştirdi. Çalışmaya henüz hakem değerlendirmesi yapılmadı.

Viroloji Profesörü Reading Üniversitesi'nden Ian Jones, corona virüsün testislere ulaşmak için kan dolaşımında seyahat etmesi gerektiğini söyledi, bu da virüsün genellikle yaptığı bir şey değil.

Ian Jones şunları söyledi:

Virüsün ana bölgesi solunum yolu ve virüsün kan dolaşımında seyahat ederek diğer bölgelere ulaşır. Erkekler genellikle immünolojik sonuçlarda, muhtemelen sadece bir X kromozomunun sonucu olarak kadınlardan daha kötü.

Nottingham Üniversitesi'ndeki Moleküler Viroloji Profesörü Jonathan Ball ise hiçbir corona virüs hastası erkeğin spermlerinde virüse rastlanmadığını belirtti.

Londra Üniversitesi College'de Tıbbi Görüntüleme Profesörü Derek Hill, çalışmadan herhangi bir somut sonuç çıkarılmadan önce çok daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Corona virüsün ayrıca yaşlı insanlar ve özellikle 80 yaşından büyükler için daha büyük bir risk olduğu bildirildi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (20 Nisan 2020)