İlhan Koman kimdir? Google ünlü heykeltraşı unutmadı

33 sene önce yitirdiğim Türk heykeltıraş İlhan Koman 98. yaş gününde Google tarafından unutulmadı ve sanatçı adına doodle yapıldı. Bu jest sonrası Koman hakkındaki bilgiler aratılmaya başlandı. İlhan Koman kimdir?

17 Haziran 2019, Pazartesi 08:08
A A
İlhan Koman kimdir? Google ünlü heykeltraşı unutmadı

Anıtkabir'in büyük rölyeflerinden doğu kanadını yapan ve 1986 yılında aramızdan ayrılan sanatçı İlhan Koman 98. yaş gününde Google tarafından doodle yapıldı. İsveç'te yaşamını yitiren ünlü heykeltraşa yapılan bu jest sonrası onun hakkında detaylı bilgi sahibi olmayanlar "İlhan Koman kimdir?" sorusunu sormaya başladı.  

İLHAN KOMAN KİMDİR?

İlhan Koman, 1921'de Edirne'de doğdu. Edirne Lisesi'ni bitirdikten sonra, 1941'de İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'ne girdi. Bir yıl sonra heykel bölümüne geçti, Rudolf Belling'in öğrencisi olarak 1945'te bu okulu bitirdi.

1947-50 arasında Fransa'da Academie Julian ve l'Ecole du Louvre'da çalışmalar yaptı ve ilk sergisini Paris'te açtı. 1958'e kadar İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğretim üyeliği yaptı, daha sonra İsveç'e yerleşti ve ölümüne kadar orada yaşadı.

 1967'de Stokholm Uygulamalı Sanatlar Yüksek Okulu'na öğretim üyesi olarak kabul edildi. Bu dönemde yeni geometrik türevler ve yel değirmenleri gibi bilimsel buluşları tescillendi. Anıtkabir'in büyük rölyeflerinden doğu kanadını yaptı.

1954 Ankara Devlet Sergisi'nde ikincilik, 1955 Ankara Devlet Sergisi'nde birincilik ödüllerini aldı.

1969'da İsveç'te Sundsvall'da bir alan düzenlemesi için açılan yarışmada birincilik ödülü, 1970'te de Örebro Belediye Sarayı önüne konulmak üzere yaptırılan heykel yarışmasında da birincilik ödüllerinden birini aldı. Yaşamının son yirmi yılını ailesiyle birlikte yaşadığı ve atölye olarak da kullandığı Hulda adlı teknesinde geçirdi. İlhan Koman 1986'da 65 yaşındayken İsveç'in başkenti Stokholm'de hayatını kaybetti. Yapı Kredi Sigorta Genel Müdürlüğü binasının önünde bulunan Akdeniz Heykeli sanatçının Türkiye'de bulunan çalışmalarından en bilinenidir.

Sıradaki haber yükleniyor...