Ayrılık kararı öncesi bilmeniz gereken 10 önemli şey

Bir ilişkiyi bitirmek kolay değildir. Ayrılan ve ilişkiyi bitiren siz olsanız da, ayrılık rahatsız edici bir süreçtir. Ne yazık ki, aşk bir ortaklığı sürdürmek için her zaman yeterli değildir ve zaman zaman gerçekten sevdiğiniz birinden ayrılmanız gerekebilir. Bununla birlikte, bir ilişkiyi bitirmek nadiren basittir. İşte sevdiğiniz birinden sağlıklı bir şekilde ayrılmak için ilişki terapistlerinden 10 ipucu.

14 Ocak 2022, Cuma 10:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Ayrılmadan önce her şeyinizi verin

1. Ayrılmadan önce her şeyinizi verin

İlişki terapisti Ana De la Cruz, "İlişkiyi geliştirmek için her şeyinizi verdiğinizi ve bunun işe yaramadığını bilmek, daha hızlı iyileşmenizi sağlayacaktır" diyor . 

İlişkiyi bitirmeden önce aktif olarak iyileştirmeye çalışmak; (örneğin sağlıksız alışkanlıkları kırmaya çalışmak veya çiftler terapisini denemek gibi) onu sonsuza kadar bitirmeden önce üzerinde durabileceğiniz “olması” ve “olmaması gereken” şeylerden kaçınmanıza yardımcı olabilir

2. Acıtacağını bilin

2. Acıtacağını bilin

Normalleştirmeye çalışmaya gerek yok: ayrılıklar zordur, bu yüzden bu süreçte acı hissetmenin kesinlikle normal olduğunu unutmamalısın. 

Bu korkutucu olsa da, ayrılma kararınızdan geri dönmek için bir neden olmamalıdır.

 De la Cruz, "Sevdiğiniz birinden ayrılmak muhtemelen hayatınızın en zor kararıdır. Kelimenin tam anlamıyla kalbinizin bir parçasını dışarı çektiğinizi hissedebilirsiniz" diyor.

3. "Neden"inizi bilin ve dimdik durun

3. "Neden"inizi bilin ve dimdik durun

De la Cruz, ilişkinin sona ermesi için net bir nedene (veya nedenlere) sahip olmanın, ayrılık süreci boyunca zeminde durmanıza yardımcı olabileceğini söylüyor. Bu şekilde, partneriniz sizi fikrinizi değiştirmeye ikna etmeye çalışırsa hazırlıklı olabilirsiniz.

Güçlü kal ve ilişkinin senin için neden yürümediğini tam olarak hatırla. Duygulara kapılmaktansa, beyninizin mantıklı tarafına odaklanın.

4. Hemen arkadaş olmaya çalışmayın

4. Hemen arkadaş olmaya çalışmayın

Araya zaman ayırmak ve teması geçici olarak kesmek, ayrılık sonrası iyileşmenize yardımcı olabilir. Eski sevgilinizle hemen arkadaş olmayacağınızı bilin. 

İlişki terapisti Ashera DeRosa, "Hemen bir arkadaşlığa atlamaya çalışmak kafa karıştırıcı ve acı verici olacaktır. Yolda arkadaş olmak mümkündür, ancak yalnızca her iki taraf da ayrılığı işleyip yoluna devam ettikten sonra" diyor 


Artı, arkadaşlığın sürmesini gerçekten istiyorsan, doğru nedenlerle arkadaş olmak istediğinden emin olmalısın. 2017'de yapılan bir araştırma , eski sevgilileriyle güvenlik veya pratik nedenlerle arkadaş kalmak isteyenlerin, çözülmemiş romantik arzuları nedeniyle arkadaş kalmak isteyenlere kıyasla, olumlu arkadaşlık sonuçları alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu.

5. Sınırlar belirleyin

5. Sınırlar belirleyin

Özellikle, örneğin hala bir kira sözleşmeniz varsa veya ortak ebeveyn olmanız gerekiyorsa, teması kesemiyor veya eski sevgilinizden zaman ayıramıyorsanız, onlarla makul sınırlar belirlediğinizden emin olun. 

Örneğin, DeRosa, belirli konuşma konularını çevreleyen sınırlar belirlemek isteyebileceğinizi söylüyor . DeRosa, "Her iki taraf da incinecek, ancak bunun ne kadar acıttığını birbiriyle işlemek uygun değil. Aynı şekilde, yeni bekar hayatınızın içini ve dışını paylaşmak da sağlıklı değil" diyor. 

6. Arkadaş grubunuzla sınırlar belirleyin

6. Arkadaş grubunuzla sınırlar belirleyin

Eski sevgilin hakkında yeni bilgiler almak istemiyorsan ya da eski sevgilin hakkında boş konuşmalarını duymak istemiyorsan, çizgiyi nerede çizdiğini arkadaşlarına bildirmekten çekinme. 

Terapist DeRosa, arkadaşlarınızdan eski sevgilinizin sosyal medyasında gördükleri şeyler hakkında size güncelleme yapmaktan kaçınmalarını isteyebileceğinizi söylüyor. Sizi en çok neyin rahatlatacağına karar verin ve ona bağlı kalın. 

7. Sosyal medya takibinden kaçının

7. Sosyal medya takibinden kaçının

Eski sevgilinizi çeşitli sosyal medya platformlarında takip etmek çok cazip ve çok kolay olabilir, ancak bu muhtemelen yarardan çok zarar verecektir. 

2012'de yapılan bir araştırma , eski sevgilinin "Facebook Gözetimi"nin, ayrılığı çevreleyen daha fazla sıkıntı ve olumsuz duyguların yanı sıra daha fazla cinsel istek ve eski sevgiliye duyulan özlemle bağlantılı olduğunu buldu. 

8. Hemen yeni bir ilişkiye atlamayın

8. Hemen yeni bir ilişkiye atlamayın

Bir ayrılıktan sonra hemen yeni bir ilişkiye girerseniz, duygularınızı tam olarak işlemek ve algılamak için kendinize zaman tanımazsınız. 

Yeni bir ilişkiye başlamadan önce kaç hafta veya ay beklemeniz gerektiğine dair sihirli bir sayı yoktur, ancak ayrılığı tamamen işlediğinizi ve duygusal olarak daha iyileştiğinizi hissetmelisiniz. 

9. Çevrenizle vakit geçirin

9. Çevrenizle vakit geçirin

Tabii ki yalnız zaman geçirmek sorun değil, ancak diğer sevdiklerinize yaslanmak ayrılık boyunca sizi güçlü tutacaktır. De la Cruz, "Süreç boyunca iyileşirken, kendinizi arkadaşlarınız ve ailenizle çevrelemek ve güçlü bir destek sistemine sahip olmak, ilerlemenize yardımcı olacaktır" diyor. 

10. Duygularınızı hissedin

10. Duygularınızı hissedin

Ayrılıklar, bir rollercoaster duyguya neden olabilir. DeRosa, bazı günlerde kendinizi harika ve enerji dolu hissedebileceğinizi, diğer günlerde ise çok üzgün hissedebileceğinizi söylüyor

Duygularınızı, hatta zor olanları bile uzaklaştırmak yerine hissedin. DeRosa, günlük tutmak, sanat yapmak veya arkadaşlarınızla konuşmak, başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

2009'da yapılan bir araştırma , ayrılığın olumlu yönleri hakkında günlük tutmak için zaman ayırmanın, insanların ayrılıklarına yeni bir bakış açısı kazandırmasına ve daha iyimser hissetmelerine yardımcı olduğunu buldu.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erkekleri etkilemenin yolları