İlişkide en eğlenceli 4 kişilik tipi

Çevremize baktığınızda her alanda, her ortamda her biri farklı rollere sahip pek çok kişi ve kişilik tipi ile karşılaşıyoruz. 1940'ta anne-kız Isabel Briggs-Myers ve Katharine Briggs bu birbirinden farklı kişilik tiplerini analiz edebilmek adına yeni bir sistem geliştirdiler. Günümüzde ise test olarak karşımıza çıkarak, milyonlarca kişi tarafından çözülüyor. Kişilik tiplerini inceleyen teorilere göre, insanların dışarıdan gelenleri algılama ve yargılama sürecinde bazı belirli etkenler bulunmaktadır. Bu etkenlere göre, kişilik 16 farklı tip ve 4 farklı kişilik özelliğinden oluşuyor. Romantik ilişkilerde ise en eğlenceli kişilik tiplerinden 4'ü öne çıkıyor. Eğer sizin ideal insanınız en eğlenceli kişiliklerse İşte ilişkide en maceraperest 4 Myers Briggs kişilik tipi ve özellikleri!

30 Nisan 2020, Perşembe 17:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ISFP – Maceracı

ISFP – Maceracı

 • Maceracı kişilik tipleri gerçek sanatçılardır, güzellik ve davranışa dair deneylerle geleneksel beklentileri çökertmekten zevk alırlar; “Beni bir kutuya hapsetmeyin!” ifadesini muhtemelen birden fazla kez kullanmışlardır. 
 • Maceracılar bağlantıları tekrar yorumlamaktan, hem kendilerini hem de yeni bakış açılarını tekrar keşfetmekten ve bunlar üzerinde deney yapmaktan zevk alırlar.
 • Bütün bunlara rağmen, içe dönük kişilerdir. Yalnız kalmaları boş boş oturdukları anlamına gelmez; bu süreyi iç gözlem, değerlendirme ve prensiplerini tekrar gözden geçirme amacıyla kullanırlar. Maceracılar geçmiş veya gelecek üzerinde durmak yerine, kim olduklarını düşünürler. 
 • Kumar oynamak ve doğa sporları gibi daha riskli davranışlar, diğerlerine göre bu kişilik tipinde daha sık görülür. Neyse ki, kendilerini ana uyumlamaları ve çevreleri birçok kişiden daha başarılı olmalarını sağlar. Maceracıları bekleyen en büyük zorluk, gelecek için plan yapmaktır. Hedeflerini bir temele oturtacak yapıcı idealler bulmak ve olumlu prensipler oluşturacak hedefler belirlemek hiç kolay değildir.

ESFP – Eğlendirici

ESFP – Eğlendirici

 • Eğer birisi aniden şarkı söylemeye ve dans etmeye başlıyorsa, bu eğlendirici kişilik tipidir. Eğlendiriciler anın heyecanına kapılırlar ve diğer herkesin de bu şekilde hissetmesini isterler. İş diğerlerini cesaretlendirmeye geldiğinde, başka hiçbir kişilik tipi vakitleri ve enerjileri konusunda eğlendiriciler kadar cömert değildir ve başka hiçbir kişilik tipi bunu onlar kadar karşı konulamaz bir tarzla yapamaz.
 • Her zaman öyle görünmese de, Eğlendiriciler her zaman her meselenin onlarla ilgili olmadığını bilirler; başkalarının duygularına karşı gözlemci ve çok hassastırlar. Bu kişilik tipine sahip insanlar zor bir problemden bahseden kimseye genelde ilk yardım edenlerdir, duygusal destek ve pratik öneriler sunmak onlar için memnuniyet sebebidir. 
 • Eğlendiricilerin karşılaştığı en büyük zorluk, çoğunlukla ihmal ettikleri görev ve sorumluluklarının mümkün kıldığı lükslerden anlık tatmin alma merkezli olmalarıdır. Karmaşık analizler, kendini tekrar eden görevler ve istatistikleri gerçek sonuçlarla eşleştirmek, Eğlendirici kişilik tipine sahip insanlar için kolay faaliyetler değildir. 
 • Eğlendirici kişilikler değer ve kaliteyi takdir ederler, bu da kendi başına iyi bir özelliktir. Kötü plancı olmaları eğilimleriyle birleştiğinde, bu onların ihtiyaçlarının ötesinde yaşamasına neden olur ve kredi kartları özellikle tehlikelidir.Eğlendiriciler, kahkaha ve maskaralık ile birlikte yeni ve eğlenceli bir şeyler denemek için gönüllü ihtiyacının olduğu her yerde memnuniyetle karşılanırlar


 ESTP – Girişimci

ESTP – Girişimci

 • Girişimci kişilik tipleri, kendi yakın çevreleri üzerinde her zaman bir etki bırakır; bir partide onları bulmanın en iyi yolu, onlar bir gruptan ötekine geçerken, etraflarında uçuşup dönen insan girdabına bakmanızdır.Eğer izleyiciler arasından birisinin sahneye çıkması istenirse girişimciler ya gönüllü olurlar ya da utangaç bir arkadaşlarının gönüllü olmalarını sağlarlar.
 • Girişimciler iyi bir zeka seviyesi ile sohbetlerini enerjik tutarlar, ama konuşmaktan hoşlandıkları şey gerçeklerdir veya daha iyisi dışarıya çıkıp bunu gerçekleştirmektir. Girişimciler bakmadan önce sıçrarlar, gitmeden önce hatalarını telafi ederler, boş boş oturmaktansa acil durum ya da kaçış şartları hazırlarlar.
 • Girişimciler riski davranışlardan bir hayat tarzı yaratmaya en müsait kişilik tipidir. Anı yaşarlar ve aksiyona dalarlar; fırtınadan önceki sessizlik gibidirler. Girişimci kişilik tipinde olan insanlar dram, tutku ve tatminden duygusal heyecan için değil, mantıksal düşünce sistemlerini harekete geçirdiği için hoşlanırlar. 
 • Tüm tipler içinde belki de en kuvvetli sezgilere ve filtresiz bakış açısına sahip olan Girişimcilerin, küçük değişiklikleri fark etme konusunda nadir görülen bir kabiliyeti vardır. İster yüz ifadesinde bir değişiklik, ister yeni bir kıyafet tarzı, isterse de terk edilmiş bir alışkanlık olsun, bu kişilik tipine sahip insanlar, diğer kişilik tipindeki insanların eğer fark ederlerse şanslı sayılabilecekleri gizli düşünceleri ve güdüleri hemen fark ederler.
 • Girişimciler tutku ve enerji doludurlar ve mantıklı, bazen de dikkat dağıtıcı akıllarıyla övgü toplarlar. İlham veren, ikna eden ve canlı olan bu kişilik tipine sahip insanlar doğal grup liderleridir, çok fazla dolanmadan herkesi yola çekerler ve gittikleri her yere yaşam ve heyecan getirirler. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İlişkiyi canlandırmanın 10 etkili yolu