İlişkide güven problemini çözmenin 10 yolu

İlişkide güven, her şeyin temelidir. Bir ilişkide güven olmazsa eksik bir şeyler vardır. Peki ilişkide güvensizlikten kurtulmanın yolları nelerdir? Evlilikte güven sorunu geri dönülmez hatalara yol açabilir. Evlilikte güven biterse boşanmayla dahi sonuçlanabilir. Ancak böyle durumlarda güven problemi testine girilmemeli, eşler birbirleriyle açık şekilde iletişim kurulmlı. İlişkide güven duygusu, sonradan da kazanılabilir. Kaybedilen güven nasıl kazanılır? sorusunun pek çok cevabı var. İşte ilişkide güven problemini çözmenin 10 yolu!

06 Haziran 2020, Cumartesi 14:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Net olun

Net olun

Yaşadığımız duygu her neyse onu açıkça ifade etmeliyiz. Mesela, "Telefonu alarak tuvalete gitmene bir anlam yüklüyorum ve bu bende bir güvensizlik hissi uyandırıyor" gibi… Düşüncelerimizi içimizde tutup biriktirmeden karşımızdaki ile paylaşmalıyız.


Kaybetme korkunuzu kontrol edin

Kaybetme korkunuzu kontrol edin

Kaybetme korkusu nedeniyle kontrol arttığı için bu kontrolün farkına varmak ve bu korkuyla yüzleşmek gerekiyor. Kaybedersem ne olur? (Bir kere aldatılmıştır ve hep kaybetme korkusu yaşıyordur.)


Geçmişi geride bırakın

Geçmişi geride bırakın

Genelleme en büyük yanlıştır. Her kişi, her yeni ilişki, yeni bir avuç topraktır. Onu neyle beslersek oradan alacağımız sonuç da o olacaktır. Bunun bilincinde olarak, o ilişkiye ne ektiğimize dikkat etmeliyiz.


Bireysel enerjinizi yükseltin

Bireysel enerjinizi yükseltin

Tüm dikkatimizi ve enerjimizi ilişkiye odaklamak yerine, özgüven geliştirici bireysel faaliyetlerde bulunmalıyız. Bu faaliyetler bireysel enerjimizi yükseltirken, aynı zamanda ilişkimizi de besleyecektir

Karşı tarafın özgürlük alanına saygı duyun

Karşı tarafın özgürlük alanına saygı duyun

Karşı tarafın hayatının özgürlük alanlarına izin vermeli ve saygı duymalıyız. Her iki tarafın da kendini mutlu hissedecek aktivetelerde bulunması, ilişkiyi sağlam bir zemine oturtacaktır.

Kendi aranızda çözün

Kendi aranızda çözün

İlişkiye ait sorunların, ilişki içinde çözülmesi gerekir. Sorunumuzu paylaştığımız arkadaşlarımız ya da aile üyelerimiz, bize yakınlıkları nedeniyle çok da objektif bir bakış açısına sahip olamayacaklarından, belki de kolaylıkla çözülebilecek bir sorun, bir kaosa dönüşebilir.

Anne baba ilişkilerinizi gözden geçirin

Anne baba ilişkilerinizi gözden geçirin

Tekrar eden bir güvensizlik duygusu varsa anne ve baba ile olan ilişkiler gözden geçirilmeli; bilinçaltı kayıtlarına bakılmalı ve gerekirse bir uzmandan destek alınmalıdır.

Empati kurun

Empati kurun

Anlamsız şüpheleri aşmanın en iyi yollarından biri de “Onun yerinde ben olsaydım” cümlesini kurabilmektir. Fazlaca takılıp şüphelendiğiniz konuların muhatabı siz olsaydınız neler yapardınız bunu bir düşünün.

Hayır cevabını kabul etmeyi öğrenin

Hayır cevabını kabul etmeyi öğrenin

Eşiniz / sevgiliniz size bazen “Hayır” diyebilir. Bunu büyük bir dram olarak değerlendirmek yerine, hayırı geçerli bir cevap olarak benimseyin ve gerektiği zaman siz de kullanın. (Örneğin sevgilinizle yemeğe çıkmak istediğiniz bir akşam alacağınız “Hayır çünkü bu akşam arkadaşlarımla planım var” cevabını normal kabul etmeye çalışın)

Kişisel gelişimin gücüne inanın

Kişisel gelişimin gücüne inanın

Kafanızda dolaşan tilkileri kovmanın en iyi yollarından biri de kendinize ve benliğinize yatırım yapmaktır. Siz karakterinizi ve zihninizi ne kadar güçlendirirseniz, kendinize o kadar güvenir ve güvensizliği de kolayca bir kenara bırakabilirsiniz.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hangi burcun erkeğinden iyi sevgili olur?