İlişkide para sorununu 5 adımda çözün

Sevgiliyle para konusunu konuşmak zordur. İki gönül bir olunca samanlık seyran olur. Ancak birbirinizi ne kadar seviyor olsanız da para konularında iyi anlaşacaksınız diye bir kural yok. Bütçenizin de seyran olmasını istiyorsanız hadi gelin başlıyoruz. // Özlem Denizmen

25 Haziran 2020, Perşembe 16:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Konuşun

Konuşun

Açık ve net olun. Değerlerinizi, sorumluluklarınızı taa en başından anlatın. Bakmakla yükümlü olduğunuz aile bireyleri var mı? Bu ileride de devam edecek mi? Borçtan korkar mısın? Finansal hayat hedeflerin neler? Bu sorular sonrası birbirinize karşı dürüst olduğunuz için rahatlamış hissedeceksiniz.


Hedefe koşun

Hedefe koşun

Nikah memuru iyi günde, kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta sizi eş olarak ilan ediyor. Bu artık sizin hayatın içerisinde ortak olduğunuz anlamına geliyor. Buna hayaller de dahil. Ev, araba almak hedefiniz her ne ise ona inanmanız, bu yolculukta beraber ilerlemeniz ona ulaşma ihtimalinizi kolaylaştıracak.

İletişim

İletişim

Eşler arasında parayla ilgili gibi görünmeyen tartışmaların birçoğu aslında parayla ilgilidir. Yaşam tarzı, eşlerden birinin cömert veya eli sıkı olması… İçinize atmayın, samimiyetle konuşun.

Üç banka hesabı olmalı

Üç banka hesabı olmalı

Bir evde üç banka hesabı olması finansal huzur için önemli. Sizin, eşinizin ve ortak hesabınız olsun. Bu şekilde birbirinize ‘finansal özgürlük’ alanları açıp bu alanlara saygılı olabilirsiniz. Evet hayat müşterek, paylaşınca güzel ama sahip olduğunuz her kuruşu ortak kullanmak zorunda değilsiniz. Eşinizin ilgilenmediği ancak sizin için önemli olan bir hobiye kişisel hesabınızdan harcama yapabilirsiniz. Aranızda bir anlaşma yaparsanız, bu gizli bir harcama olmaz.

Evin bütçesi

Evin bütçesi

Bu işin tek bir doğrusu yok. Eşlerin ikisinin de çalışıp çalışmıyor oluşu, maaşlarının miktarı gibi etkenler var. Ancak birkaç yöntemden bahsedeceğim.

  • Eğer eşlerin ikisi de çalışıyorsa maaşları oranında ev bütçesine katkı sağlayabilir.
  • Eşler ödemeleri bölüşebilir. Hasan kira ve faturaları, Gonca ise gıda, sağlık masraflarını karşılayabilir.
  • Ayşe’nin geliri birikime ayrılır, Ahmet ise geri kalan tüm harcamaları yapar.
  • Eşlerden biri çalışıyorsa diğeri evin gelirini arttırmak için kendini geliştirebilir, evden yapabileceği işleri değerlendirebilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aldatıldığını öğrendikten sonra yapılması gereken 7 şey