İlişkilerde özgüven kazanmanın 8 yolu

Bir ilişkinin temeli güvendir. Peki kendine güveni olmayan bir insan, başka insanlara güven verir mi? Sanmıyoruz. Özgüven eksikliği nedeniyle bir ilişkiye başlayamayan ya da karşı cinsle tanışmaya bile cesaret edemeyen insanlarla dolu etraf. Peki özgüven nasıl kazanılır? Etraflıca anlattık.

01 Mayıs 2021, Cumartesi 15:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Tüm kötü deneyimleri unutun

Tüm kötü deneyimleri unutun

Yaşadığınız ve özgüveninizi sarsan bütün deneyimlerinizi unutun. Bu deneyimler aklınızda kalıcı bir yer edindiği için önünüzü kesip sizi engelliyor olabilir. İkinci adım olarak da istediğiniz şey her ne ise ona odaklanın. Yarım bırakmayın, başarısızlık düşüncesine prim vermeyin ve yapın! Yine başarısız mı oldunuz? Önemli değil. Eksiklerinizi belirlemek ve tamamlamak için zaman kazandınız sadece.

Kimsenin hatırı için de seçiminizi değiştirmeyin

Kimsenin hatırı için de seçiminizi değiştirmeyin

”Evet” ve “Hayır” iki basit kelime gibi görünebilir ama çoğumuz, kendimize güvenmediğimiz için, hiç istemediğimiz anlarda bile “hayır” diyecekken “evet, “evet” diyecekken “hayır” diyoruz. Size bir soru, bir öneri geldiğinde; siz, içinizdeki asıl kişi ne istiyor, hangi seçim onu mutlu eder, önce ona karar verin. 

Arkadaşlarınızın deneyimlerini sorun

Arkadaşlarınızın deneyimlerini sorun

Arkadaşlarınızla, dostlarınızla sık sık bir araya gelmeye çalışın ve onların başarı ve başarısızlık hikâyelerini dinleyin. Bu, hem kendinizi başkalarıyla kıyaslama fırsatı verecektir hem de karşınızdakilerin anlattıkları, gözünüzde büyüttüğünüz başarısızlıkların o kadar da “felaket” şeyler olmadığını anlamanıza yardım edecektir.

Enerjinizi doğru yere harcayın

Enerjinizi doğru yere harcayın

Spor yapın, yürüyüşe çıkın; onlar da bir yana sizi mutlu eden şeylere yönelin. Depresif, her şeye olumsuz yaklaşan, sürekli eleştiren insanları etrafınızdan uzak tutun.

Başkalarının düşüncelerini umursamayın

Başkalarının düşüncelerini umursamayın

Herkes istediğini düşünsün, siz ne düşünüp ne hissediyorsunuz, önemli olan bu.

Kendinizle ilgili pozitif şeyleri bir kağıda yazın

Kendinizle ilgili pozitif şeyleri bir kağıda yazın

Aynı zamanda diğer insanların sizinle ilgili söylediği pozitif şeyleri de yazın. En az 5 pozitif şey bulup yazmayı hedefleyin ve bu listeye her hafta bir yenisini ekleyin.

Başarılı insanların hayat hikâyelerini okuyun

Başarılı insanların hayat hikâyelerini okuyun

Dert yanmayı, dünyanız yıkılmış gibi, bitmiş tükenmişsiniz, siz bir sıfırmışsınız gibi davranmayı bırakın! Fırsat buldukça başarılı insanların hayat hikâyelerini okuyun. Hepsinin birkaç ortak noktası olduğunu fark edeceksiniz: Hepsinin istediği şeye odaklanan, sorunları gözlerinde büyütmeyen ve (en önemlisi) çözüm odaklı düşünüp davranan insanlar olduğunu göreceksiniz.


Renkler daima hayatınızın içinde olsun

Renkler daima hayatınızın içinde olsun

İşyerinizin kuralları gereği lacivert, siyah, gri gibi renkler kullanmaya mecbursanız renkli bir aksesuarla dış görünümünüzü canlandırın. Masanızda kullandığınız malzemeleri en göz alıcı renklerden seçin. Evinizi, hatta evinizin odalarını farklı renklere boyatın. Bütün bu “renkli” yaklaşımlar, hayata daha olumlu yaklaşmanızı sağlayacaktır.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erkeklerin içini eriten 8 kadın davranışı