İlişkileri bu hatalar bitiriyor!

Aşk ilişkilerinde her iki tarafın da yaptığı bazı hatalar ilişkiyi çıkmazlara sürükleyip bitmesine sebep olabiliyor. Bu hataların neler olduğunu bilip ona göre davranmak uzun süreli ilişkilerin sırlarından biri. Peki hangi hataları yapmaktan kaçınmalıyız?

04 Aralık 2018, Salı 13:45
A A
Sürekli aramak

Sürekli aramak

Bir ilişkiyi sıkan ve daraltan konuların başında gün içerisinde olur olmaz sürekli olarak aramak, sorup soruşturmak var. İlk zamanlar ilginin göstergesi olan bu durum bir yerden sonra karşı tarafı sıkma boyutuna gelebilir. Bırakın sürekli aramayın biraz o sizi merak etsin aranızda her zaman özel alan olsun. Bir araya gelince böylelikle konuşabileceğiniz ve tartışabileceğiniz birçok konu olacaktır.

Her dediğini onaylamayın

Her dediğini onaylamayın

Aman kırılmasın, aman üzülmesin diyerek her söylediği şeyi onaylamayın. Siz de kendi fikirlerinizi açıkça ortaya koyun. Ya da gerekirse ona karşı çıkın ve sebeplerini belirtin. Bu size saygı duymasını da sağlayacaktır.

Kıskançlık

Kıskançlık

Diğer ilişkiyi bitiren maddelerden biri de kıskançlıktır. Kıskanmak doğal bir duygudur. Kadın ve erkek iki cins de kıskançlık yaşarlar. Kıskançlık kişinin yaşam alanını ciddi bir şekilde kısıtladığında bir sorun haline gelebilir. Kıskançlığın birbirine güven verme aşamasında görülmesi normaldir, ancak bir paylaşım süreci geçtikten sonra ve bağlanma olduktan sonra iki tarafında birbirine güven vermesi sonucu azalması beklenir. Eğer hala devam ediyorsa ilişkinizde güven problemi vardır ve bu sorun çözülmedikçe ilişki sağlıklı ilerleyemez.

Sorunları görmezden gelmeyin

Sorunları görmezden gelmeyin

İlişkide var olan herhangi bir sorunu görmezden gelmek onu yok etmez, aksine büyütür. Ortak sorunlarınızı yine ortak bir şekilde çözmelisiniz. Bunun yolu da mutlaka doğru iletişim kurabilmekten geçer. Siz siz olun susmayın, iletişimi kesmeyin.

Paylaşmamak

Paylaşmamak

İlişkiler karşılıklı sorumluluklarla yürür. Bunun için mutlaka evli olmaya gerek yok. Evli çiftler ev ve çocuklarla ilgili yükleri paylaşmalı, evli olmayanlar ise hayatla ilgili sıkıntı, dert ve tasaları birbirlerine yaslanarak hafifletmelidir.

Kurtarıcı rolüne bürünmeyin

Kurtarıcı rolüne bürünmeyin

Bu özellikle kadınların yaptığı bir hata. İlişkinizde karşı tarafın sürekli yaptığı hatalar ya da kendine ve başkalarına zarar verebilecekleri alışkanlıkları varsa onu kurtarmayı hayatınızın amacı haline getirmeyin. Bu hem sizi tüketir hem de fazla işe yaramaz. Bir sorunu varsa onunla bunu paylaşın, eğer sizin yardımınızı kullanamıyorsa uzman yardımı almasını sağlayın.

Hemen planlar yapmak

Hemen planlar yapmak

Rüyalarındaki evi, çocuklarının adlarını, bir sonraki haftanın planlarını yapmaya başlayan kadınlar genelde, bu planlara o kadar odaklanırlar ki bu yüzden ilişkilerinin o andaki keyfini ve mutluluğunu yaşayamazlar. Uzun vadeli düşünmeye karşı taraftan bu yönde açık işaretler gelmeden asla başlamayın. Bu hem sizi hayal kırıklığına uğratır hem de karşı tarafı ürkütür.

Özel alanı aşmayın

Özel alanı aşmayın

İlişkilerde sıklıkla yaşanan problemlerden biri de özel alan sınırının aşılmasıdır. Özel alan, aile içinde, arkadaş ortamında ve özellikle ilişkilerde de olması gereken bir sınırdır. Hayatı beraber geçirmeyi planlıyor, sorunlarınızı iyi günde kötü günde üstesinden gelebileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ama zaman zaman yalnızlık ve farklı arkadaşlar ve ilişki dışındaki zamansız sohbetler oldukça önemlidir. Arkadaşlarınızla plan yapabilir ve o planda sevgiliniz olmayabilir. Aynı şekilde partnerinizde arkadaşlarıyla siz olmadan dışarı çıkabilmeli. Bunu sağlamanın yolu da karşılıklı güven ilişkisine sahip olmaktır.


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.