İlişkinizin sorunsuz ilerleyeceğine işaret eden 6 önemli aşama

İlişkileri ve evlilikleri uzun süre mutlu bir şekilde devam ettirmek düşündüğümüzden zor olabiliyor. Bu süreçte atlatılması gereken bazı zorluklar, sağ salim dönülmesi gereken sert virajlar karşımıza çıkabiliyor. Bu güçlüklerden en önemli 6 tanesi aşıldığında ilişkiler daha mutlu ve uzun vadeli olabiliyor. İşte bu gönül yolculuğunun anahtarı olan 6 kritik dönemeç...

10 Eylül 2019, Salı 15:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
1 - Sert eleştiri / Saldırı

1 - Sert eleştiri / Saldırı

Birliktelik yaşadığımız insanların hatalarını ya da beğenmediğimiz yönlerini eleştirmek ilişkimiz açısından aslında sağlıklı bir durum. Ancak bunu yaparken direkt suçlamalar ya da sert çıkışlar yapmak partnerimizi kıran ve tedavisi olmayan sonuçlar doğurabilir. Eleştiri yaparken 'Sen zaten her zaman...' ya da 'Sen zaten hiç...' gibi cümleler kurmaktan kaçının. Partnerinizin kişiliğine değil davranışına yönelik eleştiriler yapmaya  çalışın.

2- Direnme / Duvar örme

2- Direnme / Duvar örme

İlişkilerde yaşanan problemlerde iletişim kurmamakta diretmek ya da sorunu görmezden gelmek sıkça yapılan hatalardan biri. Hatta uzmanlar erkeklerin yüzde 80'inin bunu yaptığını söylüyor. Konu umurlarında değil ve iletişim kurmak istemiyor gibi davranıyorlar. Ancak bu doğru değil; onlar da sorunları kadınlar kadar çok umursuyor. 


Sağlıklı iletişim yöntemleri bularak problemleri konuşmak ilişki için yapılabilecek en doğru şey. Bunu yapmak içinse sakin bir ortamı beklemek ve sinirli olmadığınız bir zamanda konuşmak en doğrusu.

3- Başkasına ilgi gösterme

3- Başkasına ilgi gösterme

İlişkilerde 3'üncü kişilere ilgi duymak ya da bir başkasının ilgisinden hoşlanmak sanıldığından daha yaygın bir durum. Üstelik bu normal bir duygu ve bireyler bilinçli hareket ettiği sürece ruhsal anlamda besleyici bir yönü de var. 


Ancak yaşadığınız ilişkiye saygısızlık etmemek ve dürüstlük çerçevesi içinde davranmak koşuluyla. Unutmayın; hiçbir gerçek, söyleyeceğiniz en beyaz yalandan bile kötü olamaz! 

4- Aşağılama

4- Aşağılama

İlişkide kendini üstte gören taraf karşı tarafa şakayla karışık olsa da üstünlük taslamak, onu aşağılamak, göz devirmek, sözleri ve davranışlarıyla incitmek isteyebilir. Bir arkadaşlık ilişkisinde belki hoş görülebilecek bu durum gönül ilişkilerinde oldukça yaralayıcıdır. Hem kendinizi hem de karşınızdakini olduğu gibi sevmeye ve kabullenmeye gayret gösterin ve incitici olmaktan kaçının. Unutmayın ki bu davranışlarınız aslında kendinize tuttuğunuz bir ayna görevi görür ve kendinize verdiğiniz değeri de yansıtır... 

5- Patlamak

5- Patlamak

Hayat zor. Hem de oldukça. Çocuklar, finansal problemler, işte yaşanan sıkıntılar... Sizi ve ilişkinizi yıpratacak bir sürü şey yaşadığınız bir gerçek. Ancak hayata dair bu krizlerin geçici olduğunu unutmayın. 

Çok zorlandığınız anlarda öfke patlamaları yaşar ve sevdiğiniz kişiyi kırarsanız ilişkiniz onulmaz yaralar alabilir. Unutmayın; iyi günde ve kötü günde birlikte olmaya söz verdiniz. Ve kötü günler geçtiğinde sevdiğiniz kişinin elini tutmaya devam etmek en büyük mutluluk kaynaklarınızdan biri olacak...

6- Kabullenme ve affedicilik

6- Kabullenme ve affedicilik

Herkesin sorunlarıyla mücadele etme şekli farklıdır. Hayatı birlikte paylaşsanız da benzer tepkiler veremeyebilirsiniz. Sonuçta ulaşmanız gereken yer sorunlarınızın varlığını kabul etmek, sonra da affedici olmak olmalıdır. 


Farklılıkların kabul gördüğü, özürlerin ve doğru davranışların ödüllendirildiği bir ilişki hem zamana yenilmez hem de büyük mutluluklarla dolar. 


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İkimizden de vazgeçemiyor