İlişkiyi bitiren davranışlar

Bir ilişkiyi yürütürken farkına varmadan ya da “Böyle yaparsam beni daha çok sever” diye bilinçli olarak yaptığınız davranışlar aleyhinize dönebilir. Nasıl olduğunu anlamadan ilişkinizin sonunu getirebilirsiniz. Bu yazıyı dikkatle okuyun ve aşağıdaki davranışları tekrarlıyorsanız bundan hemen vazgeçin. Aksi takdirde ilişkinizin bitmesi an meselesi...

06 Şubat 2015, Cuma 23:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

AŞK DOKTORU MEHMET COŞKUNDENİZ YAZDI... https://twitter.com/askdoktoru Bir ilişkiyi yürütürken farkına varmadan ya da “Böyle yaparsam beni daha çok sever” diye bilinçli olarak yaptığınız davranışlar aleyhinize dönebilir. Nasıl olduğunu anlamadan ilişkinizin sonunu getirebilirsiniz. Bu yazıyı dikkatle okuyun ve aşağıdaki davranışları tekrarlıyorsanız bundan hemen vazgeçin. Aksi takdirde ilişkinizin bitmesi an meselesi...

1- HER AN BİRLİKTE OLMAK İlişkinin ilk haftalarında normal görülen bu davranış şekli, ilerleyen zamanlarda insana sıkıntı vermeye başlar. Kişi, ilişkisini beslemek için de mutlaka kendine vakit ayırmalıdır. Birlikte vakit geçirdiğiniz kadar, birey olarak kendi başınıza da vakit geçirmelisiniz. Böylece birbirinizi özler, paylaşacak, konuşacak daha çok şey bulabilirsiniz. Farklı aktivitelerde bulunup sonra birbirinize bunu anlattığınızda, en az birlikte geçirdiğiniz zaman kadar keyif alırsınız.

2- AYRINTILARDA KAYBOLMAK İlişkinizi bir bütün olarak ele almalısınız. Aranızdaki sevgi bağı, ilişkinizi ayakta tutan en önemli unsurdur. Bu sevgi bağını zedeleyecek ayrıntıları sürekli gündemde tutmamalısınız. “Neden böyle değilsin?”, “Neden şunu yapmıyorsun?”, “Yoksa sen artık beni eskisi kadar sevmiyor musun?” gibi sorular öküzün altında buzağı aramaya benzer. Unutmayın, siz birbirinizi seçtiniz. Ayrıntıları sorgulayacaksınız diye ilişkinizin güzel anlarını elinizden kaçırmayın.

3- SüREKLİ ŞüPHE HALİ İlişkinin en büyük düşmanı şüphedir. öncelikle sevgilinizden şüpheleniyorsanız kendinizi sorgulamanız gerekir. Madem bu kadar güvenmediğiniz biri var karşınızda, niye devam ediyorsunuz? Şüphe, sevgilinizin de kendi aşkını sorgulamasına neden olur. Sizin ondan şüphelendiğinizi gördükçe uzaklaşır, ilişkiyi sürdüremez hale gelir. Güven, ilişkinin temel taşlarından biridir. Güveneceksiniz, şüphecilikten uzak duracaksınız. Güvenmiyorsanız da ilişkiyi bitireceksiniz.

4- KISKANçLIĞI ABARTMAK Kıskançlık sevginin ölçütü değildir. “Bir insan ne kadar çok kıskanıyorsa o kadar çok seviyordur” yargısı yanlıştır. Aşırı kıskanç insanlar asıl kendilerini daha fazla seviyordur. özgüvenleri de sığdır. Dozunda kıskançlık ilişkiyi besler, aşırıya kaçıldığı andan itibaren de ilişki çöküşe geçer. Hele hele kıskançlık artık bir baskı unsuru haline dönüşmüşse o ilişkinin iler tutar tarafı kalmamış demektir. Kıskançlığınızı kontrol edebilmelisiniz.

5- GEçMİŞİ SORGULAMAK Sizin için önemli olan, ilişkiye başladığınız andan itibaren yaşadıklarınızdır. Her ikinizin de geçmişte yaşadıkları size aittir. Yaşadıklarınızın dilediğiniz kısmını sevgilinizle paylaşır, dilediğiniz kısmını kendinize saklayabilirsiniz. Ama onun geçmişini sorgulamaya başlarsanız, geri dönüşü olmayan bir yola girmiş olursunuz. Merak etmeyin, o geçmişte başkalarını sevmiş olabilir ama şu an sizi seviyor. Onlardan birine sevgisi olsaydı hala onunla birlikteydi.

6- DEĞİŞTİRMEYE UĞRAŞMAK Sevgilinizi ya olduğu gibi kabul edeceksiniz ya da bu işe hiç girmeyeceksiniz. Değiştirmeye, sizin kurallarınızla yaşamasını sağlamaya çalışmamalısınız. Hiç kimse değişmez, sadece değişmiş gibi görünür. Yani size rol yapar. Bunu mu tercih edersiniz? Sevgilinizin yaşam tarzına, kişiliğine, dostlarına, ailesine saygı duymalısınız. Hem farklılıklar, ilişkinin zenginliğidir. Zaten siz varsınız, neden başka bir kişiyi de kendinize benzetmeye çalışıyorsunuz ki?

7- SADECE SEKS DüŞüNMEK Seks, ilişkinin önemli bir parçası. Ama paylaşımınız sadece seksle kısıtlıysa, ortada bir ilişki yok demektir. Zaten bulabildiğiniz her an seks yapmanız, sizi bu işten de soğutur. Aşkınızı beslediğiniz kadar, seks yaşamınızı da beslemelisiniz. Bunun için de birbirinizi özlemeli, sadece tatmin için değil, aşkınızın göstergesi olarak sekse yönelmelisiniz. Bu konuda aceleci de olmamalısınız. Sevgiliniz “Ben hazır değilim” diyorsa ona saygı duymalısınız.

8- ARKASINDAN İŞ çEVİRMEK Sevgiliniz, sizin hayattaki önceliğiniz olmalı. Onun arkasından, haberi olmadan bir takım şeyler planlıyor ve yapıyorsanız zaten onu çok da önemsemiyorsunuz demektir. üstelik bu yaptıklarınız ortaya çıkarsa ilişkinizin ruhuna fatiha... Sevgilinize dürüst olun, yalan söylemeyin, arkasından iş çevirmeyin.

9- MESAJLARA BOĞMAK Elinizde telefon, sürekli SMS, Twitter mesajı, Facebook'tan özel mesaj, mail falan yolluyorsanız yandınız demektir. Bu kadar abartmaya gerek yok. Ne yazık ki günümüzde bazı insanlar “Kendimi hatırlatmalıyım, yoksa onu başkaları kapar” gibi yanlış bir düşünceye kapılmış. İnanın bana, asıl böyle yaparsanız onu kendinizden uzaklaştırırsınız. Bu işi makul bir düzeyde tutun. Tabii ki mesaj yollayacaksınız ama her gün yüzlerce değil!

10- KENDİNDEN VAZGEçMEK Sevgiliniz önemlidir ama siz daha önemlisiniz. Onu hayatınızın merkezine almayın. Bu durum sevgilinizi boğacaktır. Kendi kişiliğinizden vazgeçip her şeyi onun istediği gibi, onun istediği zamanda, onun istediği şekilde yapmaya kalkarsanız, onun size aşık olmasına yol açan tüm unsurları ortadan kaldırırsınız. Kendi yaşam tarzınız, kurallarınız, arkadaşlarınızın olması sevgilinizin daha çok hoşuna gidecektir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder