İlk buluşma sonrası kritik: Sizi hiç unutmamasının yolları

Bir arkadaş ortamında karşılaştınız, siz ona bayıldınız ama onun sizin adınızı bile hatırlayıp hatırlamadığına emin değilsiniz. Onun kıyafetleri, göz rengi her şeyi aklınızda ama siz de aynı etkiyi bıraktığınızdan emin olmak istiyorsunuz. Ama nasıl?

04 Mart 2021, Perşembe 13:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Fark edilmesini istediği bir özelliğini keşfedin

Fark edilmesini istediği bir özelliğini keşfedin

O kişinin fark edilmesi için içten içe yanıp tutuştuğu ama belli etmeyip karşıdaki tarafından fark edilmesi için sabırla beklediği o özelliği fark edin. Gözle görünür bir ipucu bulamazsanız onun konuştuklarını dinleyin: Ne anlatıyor ve bunu neden anlatıyor? Tekrarladığı sözcükler neler? Hangi konudan söz ederken gözleri parlıyor? Alt yazısı ne diyor? Tüm bu soruların cevabı sizi ona götürecektir. Onu fark ettiğiniz an, artık o insanın en güçlü olduğu (ya da olmak istediği) değerini biliyorsunuz demektir. Bu değeriyle ilgili size gösterisini yapması için onu ilgiyle cesaretlendirin. O konuyla ilgili bildiklerinizi, varsa ortak yönlerinizi, onu anladığınızı belli eden görüşlerinizi söyleyin ama asla sahneyi ondan almayın. Sizin karşınızda "nihayet sanattan anlayan bir seyirciye en iyi tiradını sergileyen bir oyuncu" gibi görmeli kendini.

İsmiyle hitap edin

İsmiyle hitap edin

Her insan için dünyadaki en güzel kelime kendi adıdır. Biriyle tanışırken o kişinin adını duyarız ama önemsemediğimiz biriyse birkaç saniye içinde unuturuz. Tekrar hitap etmek için birinin ona seslenmesini beklemeye veya meali "ya demin ben seni pek umursamadım aslında" olan o soruyu sorarız: "Pardon, adınız neydi?" Etkili bir tanışmada asla olmaması gereken bu durum için o kişinin adını duyun, unutmayın ve sık sık kullanın.

Can kulağıyla dinleyin

Can kulağıyla dinleyin

Bir insanı ilgiyle dinlemek, o anı "dünyanın en önemli kişisi bana dünyanın en önemli konusunu anlatıyor" hissiyle yaşamak, ikinizi adeta sanal bir küre içine alıp dış dünyadan ayrı bir yere götürür. Sanılanın aksine bu seviye dinlemek zor bir iştir ve çalışma gerektirir ama bunu gerçekten başardığınızda, o kişinin "Kendimi çok iyi hissettirdi" diye bahsedeceği kişi olacaksınız.

O sizi arasın

O sizi arasın

Tanıştıktan ve onu etkilediğinizi düşündüğünüz kadar süre geçirdikten sonra ortamdan ayrılan siz olun. Kibar ve açık bir mazeretle gitmek durumunda olduğunuzu belirtin. Onun telefon numarasını (o ısrarla size vermek istemediği sürece) almak yerine siz ona kartınızı verin. Sadece kartınızı değil, sizi araması için bir bahane de verdiğinizden emin olun. Sohbet sırasında gitmek istediği etkinliğe biletiniz olduğundan veya doluluğundan yakındığı restorandaki şef garsonu tanıdığınızdan ya da ikinizin de üye olduğu o dernekte başkanlık için aynı adayı desteklediğinizden söz ettiniz, değil mi? O zaman mesele yok.


Üşüdüyse atkınızı verin

Üşüdüyse atkınızı verin

O insana zaten onu etkilemek istemenizi sağlayan bir ilgi duyuyorsunuz, bu ilgiyi ona içten ve doğal şekilde hissettirmelisiniz. Kendisi ve söz ettikleriyle ilgili sorular sormak; gülümsemek; üşüdüğünü, yorulduğunu veya rahatsız olduğunu fark etmek; kahveyi nasıl içtiğini öğrenip ikincisini tam istediği şekilde sormadan getirmek; geçerken kapıyı açmak gibi...


Sınırlarınızı bilin

Sınırlarınızı bilin


Özel alanına girmeyin, ne fiziksel ne düşünsel olarak. İnsanların fiziksel özel alanları vardır, çoğunlukla 50 cm kadardır. Bu sınır aşıldı mı kişi kendini rahat hissetmez. Bu sınırı aşmayın. Dokunmayın, el şakası yapmayın.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sevdiğiniz filme göre hangi aşıksınız?