İlk kadın başkanın anıt mezarı günyüzüne çıkarılıyor

Antalya'daki Perge Antik Kenti'nde bulunan yazıtlarda sıkça adı geçen ve tarihteki ilk kadın belediye başkanı olarak kabul edilen Plancia Magna'nın anıt mezarı günyüzüne çıkartılıyor

12 Ağustos 2018, Pazar 19:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Antalya Müze Müdürlüğünce Perge'de gerçekleştirilen çalışmalarda, kazı ekibini heyecanlandıran bir gelişme yaşanmış, antik kentteki yazıtlarda adı geçen ve tarihteki ilk kadın belediye başkanı olduğu belirtilen Plancia Magna'nın anıt mezarı belirlenmişti.


PLANCİA MAGNA

PLANCİA MAGNA

Plancia Magna, Perge kentine önemli hizmetlerde bulunan Plancius ailesinin kızı. Babası M. Plancius Varus senatörlük ve eyalet valilikleri yaptı. Perge'yi üç dönem yöneten Magna, maddi imkanlarını şehrin imarı için harcadı ve cömertliğiyle halkın sevgisini kazandı.

Kazılarda bulunan yazıtlarda Magna için "Plancia Magna kendi parasını harcadı", "bol bol harcadı", "kocasının kontrolü olmadan harcadı" ifadelerinin yer aldığı belirlendi. Yazıtlarda "kentin en üst yöneticisi", "Artemis rahibesi", "Tanrılar anası rahibesi" ve "imparator kültü baş rahibesi" unvanlarıyla da anılması Magna'nın bir yandan siyasal ve sosyal amaçlı görevler üstlenirken dinsel bir yönünün de olduğunu ortaya koyuyor.

Onurlandırma yazıtlarında Plancia Magna'nın yönetimsel ve dinsel görevlerinin yanı sıra "Kentin Kızı" sıfatıyla da anıldığı dikkati çekiyor. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kemal Sunal'ın en iyi 10 filmi (IMDb puanlarına göre)