İltihaplı eklem romatizması nedir? (12 Ekim Dünya Artrit Günü)

Romatoid artrit (RA), halk arasında bilinen adıyla "iltihaplı eklem romatizması" genellikle; eller ve ayaklar dahil olmak üzere birçok eklemde ağrı, şişlik ve çoğunlukla yarım saati geçen sabah katılığı veya tutukluğu ile karakterize kronik romatizmal bir hastalık. Dünya çapında RA, ırka veya menşe ülkeye bakılmaksızın dünyas nüfusunun yaklaşık yüzde 1'inde gelişiyor ve kadınları erkeklere oranla 2 ila 3 kat daha fazla etkiliyor

11 Ekim 2018, Perşembe 09:44
A A
İltihaplı eklem romatizması nedir? (12 Ekim Dünya Artrit Günü)

"Romatoid artrit, ömür boyu sürebilen;ancak erken tanı ve tedavi ile hastalığın uzun süreli sessiz bir döneme sokulabileceği ve ileriki yıllarda sakatlıkların önlenebileceği bir hastalıktır" diyen Romatoloji Uzmanı Dr.Öğr. Üyesi Barış Gündoğdu önemli açıklamalarda bulundu.

İşte artrit ile ilgili bilinmesi gerekenler...

ATEŞ, HALSİZLİK VE KİLO KAYBI ERKEN DÖNEM BELİRTİLERİ

Anormal genetik zeminde uygunsuz çalışan bağışıklık sistemi, eklemlere ve bağ dokularına zarar verir. Dolayısıyla bu hastalık erken dönemde saptanıp hastalara uygun tedavi verilmez ise genellikle eklemlerde şekil bozukluklarına ve iç organlarda tahribata yol açabilir. Ateş, halsizlik, kilo kaybı ve iştahsızlık gibi yapısal belirtiler hastalığın erken döneminde ortaya çıkabilir. Diğer yaygın belirtileri ise eklemlerde ağrı, şişlik, el bilek ve parmak eklemlerinde iltihap ve çoğunlukla yarım saati geçen sabah katılığı veya tutukluğudur. Belirtiler, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

ARTRİTTE BUNLARA DİKKAT!

STRESİNİZİ AZALTIN: Stres, her hastalıkta olduğu gibi romatoid artrit hastaları için de bir risk faktörüdür. Hastalarda var olan ağrının şiddeti, stres sebebiyle artabilir. Stres ile başa çıkmak için kişinin istirahat etmesi, sevdiği şeyleri yapması ve sağlıklı beslenmesi oldukça önemlidir. 

SİGARA TETİKLİYOR: Sigara alışkanlığı romatoid artriti tetikleyen bir faktör olduğu gibi, kalp-damar hastalıkları riskini romatizma ile birlikte ciddi olarak artırır.

AĞIZ HİJYENİ ÇOK ÖNEMLİ: Yapılan bazı klinik çalışmalarda ağız florasındaki bazı bakterilerin yol açtığı diş eti enfeksiyonlarının, iltihaplı eklem romatizmasını tetiklediği bildirilmiştir. Dolayısıyla ağız-diş bakımı, hastalık alevlenmelerinin önlenmesinde önemlidir.

ARTRİT TANISI NASIL KONUR?

Tanı esas olarak hastalardan alınan tıbbi öykü, romatoloji hekimi tarafından yapılan fizik muayene ile konulur. RA tanısını desteklemek; eklem ve iç organ hasarlarını tespit etmek için birtakım kan testleri ile birlikte görüntüleme tetkikleri istenilir.

ARTRİT TEDAVİSİNDE GEÇ KALMAYIN

Tedavi, fizik tedavi egzersizlerini, çeşitli ilaçları (farklı tür ağrı kesiciler, kortizon türevleri, hastalık-değiştirici antiromatizmal ilaçlar) ve biyolojik ilaçları içerir. Eklemlerde ciddi sakatlık-şekil bozuklukları gelişmişse ortopedi uzmanları tarafından yapılan cerrahi operasyonlar gerekli olabilir.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.