İmar Barışı fırsatçılarının yapıları yıkılıyor

’İmar Barışı’ ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nde kaçak yapılara af getirileceği belirtilen uygulamayı fırsat bilen yaylalardaki kaçak yapı sahipleri betonarme kaçak yapıları yapmayı sürdürünce Trabzon Valiliği harekete geçti.

17 Eylül 2018, Pazartesi 13:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İçişleri Bakanlığı tarafından Trabzon Valiliği’ne gönderilen yazıyla birlikte Trabzon’daki 5 ilçedeki yaylalarda bugünden itibaren kaçak yapıların yıkımına başladı.


31 Aralık 2017 tarihinden sonra yaylalarda mevzuata aykırı yapılan yeni yapıların yıkımına bugün itibariyle Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makineleri ile Jandarma ekipleri eşliğinde yıkıma başlanırken, Düzköy ilçesindeki Haçkalı ve Alazlı yaylarındaki bazı yapılar yıkılırken vatandaşlar duruma tepki gösterdi.


Trabzon Valisi Yücel Yavuz imzalı yazıda, İçişleri Bakanlığının ilgi (b) yazısında "Turizm, tarım ve hayvancılık sektörü için önem arz eden ve kadimden beri yayla olarak kullanılan alanların korunması yasal mevzuat gereği olduğu ve bu çerçevede...

7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişlikler Yapılmasına ilişkin Kanunla belirlenen 31.12.2017 tarihinin dikkate alınarak kapsama giren alanlarda bu tarihten sonra kaçak ve imara aykırı yeni yapılaşmaya müsaade edilmemesi gerektiği, 31.12.2017 tarihi göz önünde bulundurularak yaylalarda mevzuata aykırı yeni yapılaşmaya müsade edilmemesine yönelik her türlü tedbirin alınması ve aksine davrananlar hakkında tereddüt edilmeden yasal işlem tesis edilmesi gerektiği" ifade edilmiştir. 

Öte yandan yıkımların Türkiye genelinde bir süre önce başlatılan ’İmar Barışı’ ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nde kaçak yapılara af getirileceği belirtilen uygulamayı fırsat bilen bazı vatandaşların, betonarme kaçak yapılar inşa etmeye başlaması nedeniyle yapıldığı öğrenildi. 

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl Trabzon’da bin 750, Giresun’da bin 700, Rize’de 350, Gümüşhane’de ise 306 olmak üzere toplam 4 bin 106 kaçak yapı için yıkım kararı alınmıştı. Ancak yıkımlar yaylacılardan gelen tepkiler üzerine durdurulmuştu.

Geçtiğimiz aylarda çıkan imar barışını fırsat bilen yaylalardaki kaçak yapı sahipleri İmar Barışı uygulamasından yararlanmak için başvuru yapmaya başlamış, bu durum İçişleri Bakanlığı’nın dikkatini çekmişti. İHA


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Manisa'da, fay hattında oluşan 3 metrelik dev yarıklar vatandaşları endişelendiriyor