En iyi 12 Leonardo Dicaprio filmi (IMDb puanına göre)

Leonardo DiCaprio, 1991’de çıkışını yaptıktan hemen sonra art arda yer aldığı filmlerle Hollywood’un en tanınmış yeteneklerinden biri haline geldi. DiCaprio, "Titanic", "The Departed" ve "Inception" gibi filmlerdeki kritik rolleri ile unutulmaz performans sergiledi. Uzun kariyeri boyunca Leonardo DiCaprio, gerilim filmlerinden romantizme kadar çok çeşitli filmlerde rol aldı. 1994 yılında Gilbert’in Hayalleri filmi ile ilk kez Oscar’a aday gösterilen Leonardo Dicaprio, bu tarihten itibaren 4 kez Oscar’dan eli boş döndü. Son olarak 2016’da 88. Oscar Ödülleri’nde DiCaprio The Revenant'taki performansıyla Oscar Ödülü aldı. Leonardo DiCaprio 2020 Oscar Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterildi. Bizde IMDb puanlarına göre en iyi Leonardo DiCaprio filmlerini sizin için derledik.

08 Şubat 2020, Cumartesi 15:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
12. Gangs of New York (New York Çeteleri) 2002 (Bonus)

12. Gangs of New York (New York Çeteleri) 2002 (Bonus)

Jay Cocks, Steven Zaillian ve Kenneth Lonergan tarafından yazılan ve efsanevi yönetmen Martin Scorsese tarafından yönetilen 2002'nin New York Çeteleri, gerçek tarihi olaylara ve insanlara dayanıyor. Gangs of New York (New York Çeteleri) oyuncu kadrosunda ise Leonardo DiCaprio, Cameron Diaz, Daniel Day-Lewis, Jim Broadbent, John C. Reilly ve Henry Thomas yer alıyor. 

Herbert Asbury'nin aynı başlıktaki 1928 kurgusal kitabına dayanan film, New York çetelerinin tarihini, şehir ve Amerika'daki İrlandalı göçünü anlatıyor. 

Martin Scorsese, Herbert Asbury'nin kurgusal kitabı The Gangs of New York: Yeraltı Dünyasının Resmi Olmayan Tarihi'ni 1970'te okudu ve iyi bir film olacağını düşündü . O zamanlarda parası ya da nüfuzu yoktu, bu yüzden beklemek zorunda kaldı. 1979'da kitabın film haklarını satın aldı ve o zaman zarfında bir senaryo yazdı. Scorsese, bu filmde eski New York’u yeniden yaratmak için büyük çaba sarf etti ve büyük bir set inşa etti. Kasap Bill’i canlandıran Day-Lewis bu filmdeki rolü için, önce Queens'te kasap dükkanı olan iki Arjantinli kardeşten, daha sonra da Londra'daki usta kasaptan ders aldı. 

Eleştirmenler bu filme kadar İrlandalı göçmenlere, siyahlara, İç Savaş'a ve siyaseti daha gerçekçi anlatan film olmadığını söylemiş, filmi Amerika tarihine acımasız bir bakış olarak nitelendirmişlerdi. New York Çeteleri, günümüzde hala süren tutumların korkunç bir hatırlatıcısı olarak değerlendiriliyor.

Daniel Day-Lewis’in efsanevi performansı karşında ona ayak uydurabilen DiCaprio, bu filmle yönetmen Martin Scorsese ile olan işbirliğine başlamıştır. 2002 yılının en beğenilen filmlerinden biri olmayı başaran Gangs of New York'ta Leonardo DiCaprio, Cameron Diaz, Daniel Day-Lewis gibi ünlü isimler yer almaktadır. 

IMDb: 7,5


11. Once Upon a Time ...in Hollywood (Bir Zamanlar... Hollywood'da) 2019

11. Once Upon a Time ...in Hollywood (Bir Zamanlar... Hollywood'da) 2019

Yönetmenliğini Quentin Tarantino yaptığı Once Upon a Time ...in Hollywood filminin başrollerinde Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt yer alıyor.

Filmin diğer oyuncuları ise Margot Robbie, Kurt Russell, Timothy Olyphant, Dakota Fanning, Luke Perry, Margaret Qualley ve Al Pacino.

Once Upon a Time in Hollywood 1969 yılının Hollywood'una bir saygı duruşu" olarak değerlendiriliyor. 

Once Upon a Time ...in Hollywood filminini 77. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerini kazanması, “Once Upon a Time… in Hollywood”un Oscar yarışında iddialı olacağını düşündürüyor. Leonardo DiCaprio, "Once Upon a Time... in Hollywood’taki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında 2020 Oscar Ödülleri’nin en güçlü adaylarından biri olarak gösteriliyor.

Eleştirmenler, Bir Zamanlar Hollywood'da için "tam anlamıyla deli, sorumsuz ama aynı zamanda da mükemmel" yorumunda bulundu. Tarantino'nun Pulp Fiction'dan bu yana en iyi ve en cesur yapımı olarak değerlendirilen Once Upon a Time ...in Hollywood filmi için bazı eleştirmenler ise "erkek bakış açısıyla yapılmış" ve "kadın karakterlere yönelik hakaret içeren aşırı sıkıcı bir film" yorumunu yaptı. 

Sinema otoriteleri Once Upon a Time ...in Hollywood’ta DiCaprio-Pitt ortaklığını, Pulp Fiction'daki John Travolta -Samuel L. Jackson'dan bu yana yönetmenin "en iyi ikilisi" olarak değerlendiriliyor.

Film, 60'ların sonlarında Amerika'daki eğlence dünyasına hakim olan moda, müzik ile iç içe ilerliyor. Dönemin birçok ünlü ismi ve aktörü de senaryonun merkezinde yer alıyor. Tarikat lideri Charles Manson'un bir grup müridi ile birlikte ünlü yönetmen Roman Polanski'nin evini basarak eşi Sharon Tate dahil 9 kişiyi öldürmesi de filmin merkezindeki olaylardan biri.

IMDb puanı: 7,7

10. What's Eating Gilbert Grape? (Gilbert'in Hayalleri) - 1993

10. What's Eating Gilbert Grape? (Gilbert'in Hayalleri) - 1993

Yönetmen koltuğunda Lesse Hallstrom’un oturduğu What's Eating Gilbert Grape? filminin oyuncu kadrosunda Johnny Depp, Leonardo DiCaprio, Juliette Lewis, Mary Steenburgen ve Darlene Cates yer alıyor. 

Leonardo DiCaprio’yu Hollywood’a tanıtan film olarak akıllarda kalan Gilbert'in Hayalleri DiCaprio’nun ilk Oscar adaylığını getirmişti. Eleştirmenler DiCaprio’nun oyunculuğunu 90’ların en iyi performansı ve en iyi filmi olarak nitelendirdiler. Filmi izleyenler (özellikle sinema eleştirmenleri) DiCaprio’yu gördüklerinde gerçekten zihinsel engelli olduğunu düşünmüşlerdir. Eleştirmenler DiCaprio’nun oyunculuğunu ‘şaşırtıcı’ ve “muazzam” olarak nitelendirdiler. 

Gilbert'in Hayalleri filminin konusu

Beyaz perdeye Peter Hedges’n aynı adlı romanından 1993 yılında uyarlanmış film küçük bir kasabada yaşayan Gilbert Grape (Johnny Depp) ve ailesini konu alıyor.Gilbert’in bütün uğraşı otizmli kardeşi Arnie (Leonardo DiCaprio)’dur. Anneleri ise babalarının intihar etmesinden sonra depresyona girmiştir. Morbid derecede obez annesine bakmak için uğraşan Gilbert’ın zorlu hayatını konu alıyor. 

IMDb: 7,8

9. Titanik - 1997

9. Titanik - 1997

Leonardo DiCaprio’nun kariyerinde en yüksek çıkışı yaptığı Titanik filminde James Cameron yönetmenlik, senaristlik, ortak yapımcılık ve ortak kurgu yönetmenliği yaptı. 

1997’de DiCaprio’nun kariyerini yeni bir seviyeye çıkaran Titanik, trajik bir aşk hikayesiydi. 

Titanik filminin konusu

Titanic'in batışı üzerine kurgulanan filmin başrollerini geminin felaketle sonuçlanan ilk seyahati sırasında aşık olan farklı toplumsal sınıflara mensup iki genci canlandıran Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet paylaşıyor.

DiCaprio, Titanik’te zengin ve güzel Rose’a aşık olan Jack’i canlandırmıştı. 200 milyon doları aşan bütçesiyle, o zamana kadar yapılmış en pahalı filmdi.

Titanik, En İyi Film ve En İyi Yönetmen başta olmak üzere Akademi Ödülleri’nde 14 dalda aday gösterildi. Oscar’da 11 ödül kazandı. Titanik filminin başarısı DiCaprio’nun dünya çapında tanınmasını sağladı. 

 IMDb: 7,8 

8. The Revenant (Diriliş) - 2015

8. The Revenant (Diriliş) - 2015

Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Will Poulter, Domhnall Gleeson başrollerinde olduğu The Revenant (Diriliş) filminin yönetmen koltuğunda Alejandro González Iñárritu oturuyor.

2016 yılında gösterime giren The Revenant (Diriliş) Michael Punke'nin 2002'de yayınlanan aynı adlı romanından uyarlandı. Filmin senaryosunu Mark L. Smith uyarladı.

 88. Akademi Ödülleri'nde 12 adaylıkla en fazla adaylık elde eden film olan Diriliş, bu adaylıklardan En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini kazandı. 73. Altın Küre Ödülleri'nde kazandığı Drama Dalında En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleriyle en fazla ödül kazanan film olurken, 69. BAFTA Ödülleri'nde kazandığı 5 ödülle yine en fazla ödül kazanan film oldu. Leonardo DiCaprio 88. Akademi Ödülleri’nde (Oscar) En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı. 

The Revenant (Diriliş) filminin konusu

1823 yılında kürk avcısı Hugh Glass (Di Caprio) ayılar tarafından vahşice saldırıya uğrar ve yaralanır. Birlikte çalıştığı John Fitzgerald (Hardy) Glass'ın genç yarı Kızılderili oğlunu öldürür. Glass’ı da soyar ve ölüme terk eder. Fakat Glass hayatta kalır ve 200 mil kadar gidip kendisine ihanet edeni bulmak ve oğlunun intikamını almak için hayatta kalır. 

IMDb puanı: 8.0


7. Shutter Island (Zindan Adası) - 2010

7. Shutter Island (Zindan Adası) - 2010

Martin Scorsese’nin yönetmenliğini yaptığı Zindan Adası filminin oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Max von Sydow, Michelle Williams, Emily Mortimer ve Patricia Clarkson yer alıyor.

Dennis Lehane tarafından aynı isimli romandan sinemaya uyarlanmıştır.

Shutter Island (Zindan Adası) filminin konusu

Ashcliffe adası Amerika Birleşik Devletleri'nin en tehlikeli ruh hastalarının kapatıldığı bir akıl hastanesi olarak bilinmektedir. Ancak kapatılan herkesin akıl hastası olmayıp, C Bloğu olarak geçen bölümdekilerin tamamen ülkenin rejiminin ideolojisine karşı gelen kişilerden oluşması ve onlara tüyler ürpertici deneysel yaptırımlar uygulanması Amerika Birleşik Devletleri'nin yönetimiyle özellikle ilgilendiği hastaneye bakış açısını değiştirecek niteliktedir.

IMDb: 8,1

6. Catch Me If you can  (Sıkıysa Yakala) - 2002

6. Catch Me If you can (Sıkıysa Yakala) - 2002

Sıkıysa Yakala veya orijinal adıyla Catch Me if You Can, Frank Abagnale Jr.'nin hayat öyküsünden esinlenilerek oluşturuldu. 2002 yapımı komedi-drama türündeki filmin yönetmenliğini Steven Spielberg üstleniyor. Sıkıysa Yakala filminin başrollerinde ise Leonardo DiCaprio ve Tom Hanks yer alıyor. 

Catch Me If you can (Sıkıysa Yakala) filminin konusu

Genç Frank Abagnale Jr.'ın, bir havayolu şirketinde pilot, Georgia'da doktor ve Louisiana'da savcı kılığına bürünerek milyonlarca dolarlık çek sahtekarlığıni nasıl yaptığı anlatılıyor.

IMDb: 8,1

5. The Wolf Of Wall Street (Para Avcısı) - 2013

5. The Wolf Of Wall Street (Para Avcısı) - 2013

Gerçek bir hikayeden uyarlama olan filmde, genç bir adamın yatırımcıları dolandırarak elde ettiği servet ve değişen hayatı anlatılıyor. Yönetmen Martin Scorsese ile Leonardo DiCaprio'yu beşinci kez bir araya getiren The Wolf Of Wall Street (Para Avcısı), kazanma hırsı gözünü kör eden Jordan Belfort'un Wall Strett'te yakaladığı açığı affetmeden fırsata dönüştürmesi ve çevresindekilere kısa sürede milyon dolarlar kazandırmasını beyazperdeye taşıyor. Filmde DiCaprio'nun yanı sıra Margot Robbie, Jonah Hill, Matthew McConaughey, Kyle Chandler Jon Favreau gibi isimler yer alıyor. DiCaprio'nun Belfort'u canlandırması ona Altın Küre ve Oscar adaylığı kazandırdı. Film 5 dalda aday olmuş ancak Oscar’dan eli boş dönmüştü. Scorsese'nin 2013 filmi The Wolf Of Wall Street (Para Avcısı) efsanevi yönetmenin en yüksek hasılat yapan sinema filmidir. Wolf of Wall Street'in dünya çapında gişe kazançlarının 390 milyon doları aştığı söyleniyor. 

Son olarak 2020’nin başlarında The Wolf of Wall Street filmine, ilham alınan Jordan Belfort tarafından dava açıldı. Leonardo DiCaprio tarafından canlandırılan Jordan Belfort, film stüdyosu olan Red Granite Productions‘ı mahkemeye vererek 300 milyon dolar istedi.

IMDb: 8,2

4. Before the Flood (Tufandan Önce) - 2016

4. Before the Flood (Tufandan Önce) - 2016

Leonardo Di Caprio, James Packer ve Brett Ratner’ın yapımcılığını üstlendiği; Fisher Stevens’ın yönetmen koltuğunda oturduğu belgeselde iklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın dünyaya etkileri anlatılıyor.

Before the Flood belgeseli dünyanın içinde bulunduğu bu çıkmazı gözler önüne seriyor. Leonardo DiCaprio’nun da yapımcıları arasında yer aldığı belgeselde, Di Caprio’yu kamera önünde de görüyoruz. Bu destansı belgesel, iklim değişikliğinin etkilerini ilk elden incelemek ve dünyayı insan yaşamı için sürdürülemez hale getirebilecek felaket zararlarını önlemenin olası yolları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Leonardo DiCaprio'yu takip ediyor.

DiCaprio, yolculuğu sırasında Başkan Barack Obama, Papa Francis ve teknoloji yenilikçisi Elon Musk gibi etkili figürlerle konuşuyor.

IMDb: 8,3 


3. Django Unchained (Zincirsiz) 2012

3. Django Unchained (Zincirsiz) 2012

Quentin Tarantino'nun yazdığı ve yönettiği 2012 yapımı western filmi Django Unchained (Zincirsiz) başrollerinde Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington ve Samuel L. Jackson yer alıyor. Film beş Oscar Ödülü de dahil olmak üzere birçok film endüstrisi ödülüne aday gösterildi. Christoph Waltz Altın Küre, BAFTA ve Akademi Ödülleri'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Tarantino ise Akademi Ödülü, Altın Küre ve BAFTA ödülünü kazandı. Film Tarantino'nun en yüksek hasılat yapan filmi olma unvanını taşımaktadır, 100 milyona yakın bütçesi olan film 425 milyon dolardan fazla hasılat elde etmiştir.

Django Unchained (Zincirsiz) konusu 

Amerika’nın güney bölgesinde geçen filmde köle Django’nun şiddet dolu geçmişi onu ödül avcısı Schultz’la karşı karşıya getiriyor. Güney’in en aranan suçlularını Django’yla birlikte kovalayan Schult, Django’nun köle ticareti yüzünden kaybettiği eşi Broomhilda’yı bulmasına yardım eder. Bu amaç Django ve Schult’u kötü şöhretli Candyland çiftliğine ve çiftliğin sahibi olan Calvin Candie’ye kadar götürüyor. 

IMDb puanı: 8,5

2. The Deperted (Köstebek) - 2006

2. The Deperted (Köstebek) - 2006

Martin Scorsese imzalı suç filmi The Deperted (Köstebek) filminin oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson ve Mark Wahlberg yer alıyor.

Çin yapımı film Infernal Affairs'in (Kirli İşler) yeni versiyonu niteliği taşıyor. Filmin senaristi William Monahan'dır. 

The Deperted (Köstebek) filmi, polis, mafya mücadelesi ve içlerinde yer alan iki muhbirin yaşadığı dramı konu alıyor. Altın küre ödüllerine, en iyi filmde (Drama) olmak üzere altı dalda aday olup Scorsese'ye en iyi yönetmen ödülünü getiren Köstebek filmi, 79 Akademi Ödüllerinde de beş dalda aday olmuş, En İyi Film ve En İyi Yönetmen kategorileri dahil 4 dalda ödül almıştır.

Scorsese'nin en iyi yönetmen Oscar'ını kazandığı ilk filmdi. Hollywood’un önde gelen oyuncularının yer aldığı The Deperted, (Köstebek) filmi, Scorsese'nin gişede en büyük hitlerinden biriydi.The Departed, popüler Hong Kong filmi Mou Gaan Dou'nun bir versiyonuydu. Nicholson'un Costello tasviri, gerçek suç patronu Whitey Bulger'a dayanıyor. DiCaprio mafyanın içine sızmış gizli polisi oynarken, polisin içindeki köstebeği de Matt Damon oynadı. 

The Deperted (Köstebek) filminin konusu

Mafya ve polis teşkilatı arasında geçen amansız savaşa odaklanıyor. Bostonlu iki çaylak polis, gizli kimliğe bürünür. Biri, İrlanda mafyasının karizmatik patronunun çetesine sızarken diğeri de kendi teşkilatına ihanet etmektedir.

IMDb: 8,5

1. Inception (Başlangıç)  - 2010

1. Inception (Başlangıç) - 2010

Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği Inception (Başlangıç) filmi son 10 yılın en iyi filmlerinden biri olarak gösteriliyor. Leonardo DiCaprio’nun performansı eleştirmenler tarafından oldukça etkileyici bulunmuştu. Başlangıç filminin birçok sahnesi Tokyo, Paris, Fas ve Kanada’da çekildi.

Film eleştirmenlerin beğenisine ek olarak dünya çapında 800 milyon dolardan fazla hasılat başarısını elde etti. Oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon, Ellen Page, Tom Hardy ve Ken Watanabe bulunuyor. 

 Inception (Başlangıç) filminin konusu

2010 yılında gösterime giren Amerikan yapımı bilim kurgu gerilim türündeki Inception (Başlangıç) filmi rüya ve gerçeklik arasındaki sınırları konu alıyor. Filmde bilinçaltı ve rüya katmanları kullanılarak gerçeklik kavramı sorgulanıyor.  

Filmde rüyalarla gerçek dünya iç içe geçmektedir. Inception filminde rüyalar konusunda

uzman olan Cobb, ekibiyle birlikte para karşılığında insanların rüyalarına girmekte, onların düşüncelerini öğrenmeye çalışmaktadır. Filmde, dış etkilerle ve rüyayı görenin uyanmasıyla rüya sona ermektedir. Rüyadan uyanmanın veya rüyayı sonlandırmanın en etkin yollarından biri de düşmektir. 

IMDb: 8,8

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER En iyi 10 Çağan Irmak filmi (IMDb puanına göre)