En çok izlenen 4 Aamir Khan Filmi (IMDB Puanları)

Hint sinemasının en popüler aktörlerinden biri olan Aamir Khan hem yönetmen hem de yapımcı olarak imzasını attığı her projede kendini kanıtlamayı başardı. Hindistan’daki sorunları ve sosyal konuları cesur bir şekilde işleyen Aamir Khan her zaman gerek oyunculuk gerekse yönetmen olarak Bollywood’un filmleriyle konuşan en etkili isimlerinden oldu. Son yıllarda da Türkiye’de Bollywood’u sevdiren adam olarak biliniyor Aamir Khan. Biz de Aamir Khan’ın en iyi filmlerini sizin için derledik. İşte IMDB puanlarına göre en iyi ve en çok izlenen Aamir Khan filmleri…

02 Şubat 2020, Pazar 10:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
4. Rang de Basanti (Onu Sarıya Boya)

4. Rang de Basanti (Onu Sarıya Boya)

Başrollerinde Aamir Khan, Soha Ali Khan, Siddharth, Sharman Joshi yer aldığı 2006 yapımı filmde yönetmen koltuğunda Rakeysh Omprakash Mehra oturuyor. Rang de Basanti (Onu Sarıya Boya) filmi güçlü senaryosu ve diyalogları ile eleştimenler tarafından iyi karşılandı ve övüldü. Rang de Basanti başta Filmfare Ödülleri’nde en iyi film ödülü olmak üzere birçok Bollywood ödül törenlerinin çoğunda başarılı oldu. 

IMDB puanı: 8,2

Rang de Basanti (Onu Sarıya Boya) konusu

Dedesinin Hindistan’da bulunduğu zamanlarda tuttuğu günlükler okuyan Sue belgesel çekmeye karar verir. Dedesi sayesinde Hint kültürüne ilgi duyan İngiliz araştırmacı Sue Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesi ile ilgili bir belgesel çekmek için Hindistan’a gelir. Sue, üniversitede belgeseline oyuncu toplamaya başlar. Ancak Sue, Hindistan’daki gençlerin hepsinin yozlaşmış, batı kültürünün taklitçisi olduğunu görür. 

3. Taare Zameen Par (Her çocuk özeldir)

3. Taare Zameen Par (Her çocuk özeldir)

Türkçe’ye ‘Her çocuk özeldir’ veya ‘Yerdeki Yıldızlar’ ismiyle çevrilen 2007 yapımı Taare Zameen Par filmi Aamir Khan’ın hem yönetmen koltuğuna oturduğu hem de başrol oyunculuğunu yaptığı belki de en çok sevilen filmlerinden biridir. Başrollerinde Darsheel Safary, Aamir Khan, Tisca Chopra, Vipin Sharma yer alıyor.

 Yerdeki Yıldızlar (Her çocuk özeldir) filmi, Filmfare Ödülleri’nde en iyi film, en iyi hikaye, en iyi yönetmen; 2008 National Film Award’ta en iyi aile filmi gibi birçok büyük ödüle layık görüldü. 

IMDB puanı: 8,4

‘Her Çocuk Özeldir’ filminin konusu: 

8 yaşındaki Awasthi okuma yazma öğrenememesiyle kendini yetersiz hissetmeye başlar. Okulda başarı elde edememesi de otoriter ailesi tarafından dışlanmasına neden olur. Ailesi tarafından yatılı okula gönderilen Awasthi ailesinden uzakta eğitim görmeye başlar. Yatılı okulda mutsuz ve yalnız bir çocuk olan Awasthi, okuldaki resim ve sanat öğretmeni Ram Shankar’ın dikkatini çeker. Awasthi’nin neden öğrenme güçlüğü yaşadığı konusunda araştırma yapan öğretmen Shankar’ın onun disleksi olduğunu öğrenmesiyle birlikte farklı methotla sorunu çözmeye çalışır. Film bir öğretmenin çocuğun hayatını nasıl sabırla değiştirebileceğini anlatıyor. 

2. Dangal

2. Dangal

Başrollerini Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh’in oynadığı 2016 yapımı Dangal’ın yönetmenliğini ise Nitesh Tiwari üstlendi. Dangal gerek konusu gerekse oyunculuklar açısından Aamir Khan’ın en iyi filmlerinden biri olarak değerlendirmek yanlış olmaz. Dangal eleştirmenler tarafından da büyük beğeni topladı. Film dünya çapında 2016’nın 30’uncu en yüksek gişe hasılatı elde eden ve tüm zamanların en yüksek gişe hasılatına sahip filmi oldu. 62. Filmfare Ödüllerinde en iyi film ve en iyi erkek oyuncu olmak üzere 4 ödül kazandı. 

IMDB puanı: 8,4

Dangal filminin konusu

Eski güreşçi Mahavir Singh Phogat ve iki güreşçi kızının hikayesini konu alan filmde Aamir Khan görmeye alışık olduğumuz rollerinden daha farklı bir karakterle karşımıza çıkıyor. Film, erkek çocuğu olmayan eski güreşçi sert ve otoriter bir baba olan Mahavir Singh Phogat’ın, iki kızını da güreşçi olarak yetiştirmesini konu alıyor. Kızlarına antrenörlük yapan baba Phogat’ın iki kızının başarı öyküsü üzerine kurgulanan filmde toplumsal baskı karşısında amaçlarına ulaşmak için verdikleri mücadele anlatılıyor. 

1. 3 İdiots (3 Ahmak)

1. 3 İdiots (3 Ahmak)

Aamir Khan, Madhavan, Mona Singh, Sharman Joshi’nin başrollerini oynadığı 2009 yapımı komedi dram türündeki 3 İdiots’un yönetmenliğini Rajkumar Hirani yaptı. 

Kimi zaman absürt kimi zaman dram yüklü sahneleriyle izleyiciyi etkilemeyi başarmış 3 İdiot dünya prömiyerinde de başarılı olmuş filmlerden. Öyle ki, Hindistan’da 200 milyon rupi gişeye ulaşmış ilk Bollywood filmi olan 3 Idiots, dünya genelinde de 395 milyon rupi hasılat yapmıştı. 3 İdiots IMDB’de en çok oylanan filmler arasında yer alıyor.  

3 Idiots en iyi Bollywood filmi olarak kabul ediliyor. Film tüm dünyada beğeni topladı ve önemli bir ticari başarı kazandı. 3 Idiots Filmfare Ödülleri’nde en iyi film, en İyi film dahil altı Filmfare Ödülü ve en popüler film dahil üç Ulusal Film Ödülü kazandı. Ayrıca en iyi yabancı film dalında Japon Akademi Ödülü'ne aday gösterildi ve Japonya'nın Videoyasan Ödülleri'nde büyük ödül kazandı.

IMDB puanı: 8,4

3 Idiots konusu 

3 Idiots Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan'ın önde gelen okullarından birinde mühendislik okuyan üç arkadaştır. Raju’nun hayali ailesini fakirlikten kurtarmaktır. Farhan da ailesinin isteği doğrultunda mühendisliği seçen bir öğrencidir. Rancho ise makinelere olan ilgisi ve tutkusu nedeniyle mühendis olmak istemektedir. Çok yakın bu üç arkadaş ve profesörleri Viru arasında yaşananlar filmde anlatılıyor. Film Hindistan’daki eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirir. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Şaşırtan iddia! BAFTA ödülünü kapı stoperi olarak kullanan da var eşine atan da!