İmralı'ya Google sansürü

Öcalan'ın kaldığı İmralı Cezaevi'ne Google Earth ile tepeden bakılınca kışlalar ve binaların beyaz bir örtüyle gizlendiği görülüyor

19 Mart 2010, Cuma 12:15
A A
İmralı'ya Google sansürü

Dünyanın tüm sokaklarının, askeri, siyasi açıdan stratejik öneme sahip noktaların, koordinatlarıyla birlikte görülebildiği Google Earth'ten Abdullah Öcalan'ın hapis cezasını çektiği 'İmralı Adası'na perde.

Google Earth’e girip Mudanya açıklarındaki adaya bakıldığı zaman cezaevi, kışla ve binaların gizlendiği görülüyor. Adayla ilgili yüklenen görüntülerde Öcalan ve geçen yıl adaya gönderilen 5 mahkumun kaldığı cezaevi, askeri tesisler ve kritik noktalar beyaz örtüyle kamufle edilmiş durumda.

Akşam gazetesinin haberine göre İmralı'ya Google sansürü bununla da sınırlı değil. Ada'ya 'tepe'den bakanlar, ne 20. yüzyıl başlarına değin varlığını koruyan üç Rum köyündeki bin 200 kişinin kullandığı 250 konut ile bir okul ve üç manastırı, ne de 1935'te kurulan Türkiye'nin ilk yarı açık cezaevi ile buradaki mahkumların çalışması için inşa edilen sabun ve konserve fabrikası gibi binaları görebiliyor.

SİLİVRİ VE METRİS'E SANSÜR YOK

Eski Başbakanlardan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın cezalarının infaz edildiği ada. Google'da bol makilik ve beyaz örtülerle görülüyor. Fotoğraf kutusu tıklandığı zaman ise karşısına sadece deniz çıkıyor. Görüntülere göre İmralı, üzerinde hiçbir yapının bulunmadığı boş bir ada.

Google Earth'de, Ergenekon sanıklarının kaldığı Silivri ile Balyoz Harekat Planı kapsamında tutuklanan isimlerin yattığı Metris Kapalı Cezaevi'ne yönelik bir sansür yok.

Türkiye'nin stratejik öneme sahip diğer bölgeleri ise Google Earth'te en ince ayrıntılarına kadar görülebiliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı, bakanlıklar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kuvvet komutanlıkları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, askeri üsler, donanmalar gibi kritik yapıların hepsinin uydu görüntüleri sitede bulunuyor.

PENTAGON YASAKLAMIŞTI

Mart 2008’de Teksas'taki Amerikan askeri üslerinin fotoğrafları yayınlanınca, Pentagon Google'ı uyarmıştı. Google, 24 saat geçmeden görüntüleri kaldırdı, 'Yanlışlık oldu' açıklaması yapılmıştı. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.