İnağzı Mağarası'nı diş fırçasıyla temizliyorlar

Hazırlanan bir raporla kirliliğine dikkat çekilen Zonguldak'taki ünlü İnağzı Mağarası'nda gönüllü çevreciler temizlik çalışması başlattı. Çevreciler, siyahlaşan sarkıt, dikit, sütun, örtü ve duvar damlataşlarını diş fırçasıyla temizliyor.   

05 Haziran 2017, Pazartesi 18:48
A A

Zonguldak’ta bir grup gönüllü çevreci, 793 metre uzunluğundaki İnağzı Mağarası’ndaki çöpleri toplayıp siyaha dönen sarkıt, dikit, sütün, örtü ve duvar damlataşları diş fırçasıyla temizlemek için çalışma başlattı. 

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün talebi üzerine kentteki 19 mağarada inceleme yapan Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü uzmanları, İnağzı Mağarası’ndaki kirliliğe dikkat çekti. 

Raporda turizm açısından son derece uygun olan mağaranın bakımsızlık nedeniyle tahrip edilip kirletildiği, ayrıca mağarada kanalizasyon atıklarının olduğu belirtildi. 

MAĞARAYA KANALİZASYON VERİLMİŞ

MAĞARAYA KANALİZASYON VERİLMİŞ

Yapılan incelemede 1987 yılından itibaren mağaraya kanalizasyon verildiği belirlendi. 

Mağaraya 2010’dan itibaren atıksu verilmesi önlense de temizlenmesi ve turizme kazandırılması konusunda herhangi bir çalışma yapılmadı. 

KADERİNE TERK EDİLMİŞTİ

KADERİNE TERK EDİLMİŞTİ

Genişliği 5 ve 12 metre, yüksekliği 4 ve 8 metre arasında değişen 793 metre uzunluğunda, sarkıt, dikit, sütün, örtü, duvar damlataşları ve damlataş havuzları ile kaplı mağara kaderine terk edildi. 

Bir grup gönüllü çevreci, İstanbul’da faaliyet gösteren özel bir estetik, ağız, diş ve çene cerrahisi firması ile işbirliğinde mağarada temizilk çalışması başlattı.  

Gönüllü çevreciler, 5 Haziran Dünyü Çevre Günü kapsamında mağaradaki çöpleri toplayıp siyahlaşan sarkıt, dikit, sütün, örtü, duvar damlataşları ve damlataş havuzları diş fırçasıyla temizlemeye çalıştı. 

'BU KİRLİLİĞİ BİZ YAPTIK'

'BU KİRLİLİĞİ BİZ YAPTIK'

Çevrecilerden Engin Zaman, "Projemizdeki amaç kanalizasyon verilmesi sonucu mağarada oluşan bu kirliliği gidermektir. Ağızdaki dişleri nasıl temizliyorsak, diş fırçalarının yardımıyla mağaradaki kirlilikleri de temizleyeceğiz. Biz bu kirliliği yaptık, bundan sonraki kuşaklar görmesin istiyoruz. Böylece mağaranın turizme kazandırılmasını sağlayabiliriz" dedi. 

Firma yöneticisi Mustafa Sökmen ise "Sosyal sorumluluk projesi olarak sadece kişilerin sağlığını değil doğanın dişlerini, sağlığını yerine getirebilmek adına adım atmak istedik. Bu bizler için bir fırsattır. Ülkemizde bu ve buna benzer bu ayıplar umarım düzelir dedi. Proje kapsamında 15 gün süresince 4 kişilik ekiple mağaranın temizlenmesi planlanıyor. 

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.