İnanılmaz olay! Zaman ve teknolojiyi bırakıp mağaraya gittiler…

Fransa’da 15 kişi, zaman kavramı ve akıllı telefon teknolojisinin olmadığı bir hayatı deneyimlemek için 40 gün geçirmek üzere bir mağaraya indi. Hepsi, uzayda hayatın provasını yapıyor.

18 Mart 2021, Perşembe 10:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünya, COVID-19 nedeniyle bir yıldır sosyal izolasyon sorunuyla uğraşıyor. Zaman algısını bozan bu izolasyonun insan bedeninde fiziksel olarak bazı riskler doğurduğu belirtiliyor. 

Fransa’da bir grup gönüllü, zamanın, gün ışığının ve akıllı telefonların olmadığı bir hayatı deneyimlemek için mağaraya girdi. Yaşları 27-50 arasında olan 15 kişi, Fransa’nın Ariege bölgesindeki bir mağarada yerin 45 metre altında 40 gün geçirecek.

Biyolog, öğretmen, kuyumcu, terapist, doktor, hemşire olmak üzere her biri farklı meslekten 15 kişi, birbirini tanımıyor. Onları bir araya getiren ‘Deep Time’ (Derin Zaman) isimli bu proje oldu. Amaçları, insanlığın ilerleyen dönemde uzay, deniz altı gibi ortamlarda izole yaşayabilmesinin mümkün olup olmadığını anlamak.

 30 KİŞİ HER AN ONLARI İZLİYOR

30 KİŞİ HER AN ONLARI İZLİYOR

Proje için bağışlarla 1.2 milyon Euro toplandı. Hepsinin yemek ve su ihtiyaçları karşılanacak, egzersiz ekipmanları var. Uyku, sosyalleşme ve çalışma için üç farklı alanları bulunuyor. Toplam 4 tonluk ekipman mağaraya yerleştirildi. Daha önce izole edilen insanların geçirdikleri fiziksel değişimlere yönelik deneyler yapılmıştı.

Ancak bu deneyde psikolojik ve duygusal olarak değişimleri izlenecek. İnsanların bilmedikleri bir ortama uyum sağlarken yaşadıkları olası baskılar gözlemlenecek. Her birinde sensör takılı olan ekibi, yeryüzünden 30 kişilik ekip izliyor.

Deney, başka bir gezegende yaşamın provası olarak görülüyor. Deney sonucunda, “Zaman algısı nasıl yavaşlar ve hızlanır?”, “Bilişsel ve biyolojik zaman arasındaki fark nedir?” gibi sorulara yanıt bulunması hedefleniyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Taburcu olan Prens Philip'in son görüntüsü şoke etti