Önceki Fotolar

İnatçı sedefe biyolojik ilaç (Sedef nasıl tedavi edilir?)

Dünya nüfusunun yüzde 2'sinde görülen sedef hastalığı nasıl tedavi ediliyor? Sedef hastaları beslenmesinde nelere dikkat etmeli? Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal SUAM Deri ve Zührevi Hastalıkları Kliniği Dermatoloji Uzmanı Prof.Dr. İlknur Kıvanç Altunay bilgi verdi

10 Ocak 2019, Perşembe 10:20 Son Güncelleme:
A A
İLAÇLAR DEVAMLI KULLANILMALI MI?

İLAÇLAR DEVAMLI KULLANILMALI MI?

Hastanın durumuna göre arada mola verilebiliyor. Bazı hastalar ‘Ben yoruldum, biraz kullanmayayım’, bazıları ‘Kullanmazsam geri gelir, kullanmak istiyorum’ diyebiliyor. Ömür boyu kullanılabilir mi, elbette. Biyolojik ilaçlar Avrupa ve Amerika’da Türkiye’den çok önce kullanılmaya başladı. Artık güvenlikleriyle ilgili elimizde birçok yayın var. Hatta geleneksel ilaçlardan daha güvenli oldukları söyleniyor.

BİYOLOJİK İLACA RAĞMEN TEKRARLAMA RİSKİ YÜKSEK Mİ?

BİYOLOJİK İLACA RAĞMEN TEKRARLAMA RİSKİ YÜKSEK Mİ?

Bu tamamen hastanın bünyesine bağlı. İlaç kesildiğinde bir süre sonra geri gelebilir. Bunu kestirebilmek gerçekten mümkün değil.

DEVLET ÖDEMEK İÇİN ŞARTLAR KOŞUYOR MU?

DEVLET ÖDEMEK İÇİN ŞARTLAR KOŞUYOR MU?

Evet. Önce geleneksel ilaçlar deneniyor, bunlar başarı sağlamıyorsa ya da hasta tolere edemiyorsa ikinci aşamada biyolojik ilaçlara geçebiliyoruz. Biyolojik ilaçlarda da bir kere deneyip başarılı olamamışsak farklı bir biyolojik ilaca veya kombinasyon dediğimiz bir biyolojik, bir geleneksel ilacı bir araya getiriyoruz.

BALIK OLMAZSA OLMAZ

BALIK OLMAZSA OLMAZ

Özellikle yasakladığımız, "Şunu yemeyin" dediğimiz bir gıda yok. Sebze meyve, balık ağırlıklı bir diyet öneriyoruz. Kilo almaya sebep olduğu için unlu ve şekerli gıdaları aşırı tüketmemeleri gerekiyor. Kilo sedefte istenen bir şey değil, diyabeti artırıyor. Diyabet riski de sedefte daha fazla. Vitamin, mineral takviyesine ihtiyaç olup olmadığı tartışmalı. Bilimsel veriler yalnızca omega 3’ü destekliyor. Bunu da omega 3’ten zengin balıkları (somon, ton, uskumru, sardalya, hamsi) diyetinizde bulundurarak alabilirsiniz.HAZIRLAYAN: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

ozgur.celenk@posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Ocak 2020 )