İnce olmanın sırrı düzenli uykuda

Düzenli uyuyanların, düzensiz uyuyanlardan daha ince olduğu belirlendi

19 Kasım 2013, Salı 20:43
A A

Her gün aynı saatte uyuyan ve uyanan kişilerin vücudundaki yağ oranının daha az olduğu belirlendi. "American Journal of Health Promotion" dergisinde yayımlanan araştırma, kilo vermek isteyen ancak sporla arası olmayan kişilere yeni bir seçenek sundu.

Araştırma, uyuma ve uyanma saatleri düzenli kişilerin, düzensiz uyku alışkanlığı olanlardan daha ince olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya 17-26 yaşındaki 300’den fazla kadın katıldı. Hafta boyunca uyuma ve uyanma saatleri 90 dakikadan fazla değişen kadınların vücudundaki yağ oranının, 60 dakikanın altında değişenlerinkinden daha fazla olduğu görüldü.

Araştırmacılar, gece 6,5 saatten az ya da 8,5 saatten fazla uyuyanların da vücudundaki yağ oranının daha fazla olduğunu belirtti. Bilim adamları, uyku kalitesinin bozulmasının iştahla ilgili hormonları etkileyerek vücuttaki yağ oranının artmasına yol açtığını vurguladı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.