İncirlik'te hareketlilik!

İncirlik'te hareketlilik!

Almanya'nın IŞİD'e karşı mücadele kapsamında görevlendirdiği Tornada keşif uçaklarının da konuşlanacağı Adana'daki İncirlik Üssü'nde hareketlilik arttı. Almanya'daki üsten İncirlik'e iki Tornado keşif uçağı ve Airbus A400M tipi bir nakliye uçağı gönderdi. Bomba yüklü uçakların üsse iniş kalkışları devam ediyor

10 Aralık 2015, Perşembe 15:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Fransa’nın başkenti Paris’teki terör saldırıları nedeniyle Fransa’nın IŞİD ile mücadelede yardımını istediği Almanya, Suriye’deki uluslararası koalisyonu desteklemek amacıyla bölgeye bin 200 asker, bir fırkateyn ve Tornado tipi askeri keşif uçakları gönderme kararı almıştı.

Almanya Federal Meclisi’nden çıkan tezkerenin ardından Schleswig Holstein eyaletindeki Jagel Üssü’nden İncirlik'e gitmek üzere bugün öğle saatlerinde 2 Tornado keşif uçağı havalandı.


Alman Airbus A400M tipi nakliye uçağı İncirlik'e inmeden hemen önce böyle görüntülendi

OPERASYONDA VAR, BOMBARDIMANDA YOK

Türk- ABD Ortak Savunma Tesisi olan İncirlik Hava Üssü’nde konuşlanacak olan toplam Tornado uçaklarını yanı sıra Airbus A400M tipi bir nakliye uçağıyla ilk etapta 40 asker de görevlendirildi. Almanya keşif uçağıyla koalisyon ortaklarının Suriye, Irak’taki operasyonlarına destek olacak ancak bombardımana katılmayacak. Almanların göndereceği diğer 4 uçak ise önümüzdeki günlerde İncirlik’te olacak.

BOMBA YÜKLÜ UÇAKLAR İNİP KALKIYOR


Öte yandan İncirlik Hava Üssü’nde sabah erken saatlerden itibaren yoğun hava trafiği yaşanıyor. Pistten kalkış yapan bomba yüklü Türk ve yabancı savaş uçakları ile bomba yüklü insansız hava aracı Predatör bir süre sonra tekrar iniş yapıyor. Ayrıca İncirlik Hava Üssü’ndeki pistin girişine de askerler sabah erken saatlerde 2 çadır kurdu. Çadırların etrafındaki askeri hareketlilik dikkat çekiyor.

Murat KİBRİTOĞLU-Süleyman CÜZDAN/ADANA, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kocaeli'de, karantinayı delen corona hastaları yurtlara günlük para ödeyecek