İnegöl Belediyesi İstihdam Merkezi 2020'de 71 kişiyi işe yerleştirdi

İnegöl Belediyesi İstihdam Merkezi 2020'de 71 kişiyi işe yerleştirdi

İnegöl Belediyesi İstihdam Merkezi 2020'de 71 kişiyi işe yerleştirdi

27 Ocak 2021, Çarşamba 04:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yavuz YILMAZ/İNEGÖL,(Bursa),(DHA)-BURSA'da İnegöl Belediyesi tarafından iş arayan vatandaşlarla işverenleri buluşturabilmek adına 2018 yılı Kasım ayında kurulan İstihdam Merkezi, 2 yılda 300 dolayında vatandaşın işe yerleştirilmesini sağlarken, 2020 yılında ise 71 kişi İstihdam Merkezi aracılığıyla iş buldu.

İnegöl Belediyesi, 2018 yılı Kasım ayında iş arayan vatandaşlar ve işverenleri buluşturabilmek adına İstihdam Merkezi'ni kurdu. Merkez belediye binasında 2 personelin görev yaptığı İstihdam Merkezi, iş arayan vatandaşların umudu oldu. 2020 yılında 887 kişinin başvuru yaptığı merkezde, 71 kişi yapılan yönlendirmelerle iş buldu. Merkez, kuruluşundan bu yana ise 300 dolayında vatandaşın işe yerleştirilmesini sağladı.

İstihdam Merkezine ilişkin açıklama yapan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl’ün nüfusuyla ve ekonomisiyle ciddi kazançların sağlandığı bereketli topraklar olduğuna dikkat çekti. İlçede işsizliğin yok denecek kadar az olduğunu kaydeden Başkan Taban, “Aslında istihdam denildiği zaman eksi istihdamdan bahsedebileceğimiz bir yer. Sadece kişilerin meslekleri ve yeteneklerine göre iş bulma pozisyonları noktasında iş bulma konusunda sıkıntılar yaşandığını görüyoruz. Bu nedenle göreve gelmemizin 1’inci yılında belediyemiz bünyesinde bir İstihdam Merkezi oluşturduk. Burada amacımız kişilerin verilerini toplayarak doğru işe doğru kişiyi yönlendirmek ve bu süreçte hem iş arayan vatandaşlarımıza hem de işverene yardımcı olmaktı. Geldiğimiz noktada ne kadar doğru bir iş yaptığımızı da görmüş olduk. İstihdam Merkezimiz geride kalan 2 yılda 300 dolayında vatandaşımıza iş imkanı sağladı” dedi.

71 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ

İstihdam Merkezi’nin 2020 yılı verilerinden de söz eden Başkan Taban, “2020 yılında İstihdam Merkezimize 739 şahsen başvuru yapıldı. Mail yoluyla 44 başvuru gelirken, doğrudan şahsıma ve Başkan Yardımcılarımıza ise 57 talep iletildi. Ayrıca 43 engelli başvurusu ve 4 yabancı uyruklu başvurusu yapıldı. Toplamda 887 kişi 2020 yılında İstihdam Merkezimize başvurdu. Bunlardan 779’unu arkadaşlarımız İş-Kur sistemi aracılığıyla çeşitli iş ilanlarına yönlendirdi. 1152 kişi ise firmaların merkezimizden talebi üzerine başvuru formlarından firmalara yönlendirildi. Yılsonunda toplamda 71 kişinin İstihdam Merkezimiz aracılığıyla işe yerleştirilmiş olduğunu gördük” dedi.

İstihdam Merkezi personelinin zaman zaman firma ziyaretleri yaptığını da kaydeden Başkan Taban, “Arkadaşlarımız firmalarımızı ziyaret ederek merkez hakkında bilgi veriyor. Bu sayede firmalarımız personel açığı olduğunda İstihdam Merkezine bilgi verip orada kayıtlı bulunan kişilerden aradıkları özellikte personel varsa hemen yönlendirme yapılıyor. 2020 yılında bu şekilde 14 firmayla görüşme yapıldı” açıklamalarında bulundu.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İnegöl'de 2 metruk bina yıkıldı