İngiliz çelik sektöründen ABD’nin vergi adımlarına tepki

İngiltere’de çelik sektörünün çatı kuruluşu UK Steel’in Başkanı Gareth Stace, ABD’nin çelik sektörüne yönelik gümrük vergisi adımlarına ilişkin, “AB liderlerinin kafasına silah doğrultulmuş durumda” dedi

31 Mayıs 2018, Perşembe 16:27
A A
İngiliz çelik sektöründen ABD’nin vergi adımlarına tepki

İngiltere’de çelik sektörünün çatı kuruluşu UK Steel’in Başkanı Gareth Stace, İngiliz yayın kurumu BBC'ye yaptığı değerlendirmede, ABD’nin daha önce Çin’e yönelik uygulamayı planladığı korumacı tedbirlerin şimdi Avrupa Birliği’ne karşı uygulanmaya çalışıldığını söyledi. 

ABD ve AB arasında konuya ilişkin devam eden müzakerelere değinen Stace, "Avrupa Birliği liderlerinin kafasına silah doğrultulmuş durumda.” dedi.

Avrupa Birliği’ndeki çelik üreticileri daha önce ABD’nin çelik ithalatındaki gümrük vergisi artışından geçici olarak muaf tutulmuştu.

Çarşamba günü ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un Paris’te AB’li mevkidaşları ile yaptığı görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığına ilişkin medyada yer alan haberlerin ardından ABD’nin Çin’e karşı uyguladığı gümrük vergilerini AB ülkelerine de uygulamasından endişe ediliyor.

Fransa’nın Maliye Bakanı Bruno Le Marie, ABD’nin Avrupalı metal üreticilerine yönelik gümrük vergisini artırmasının “gerekçesiz” ve “tehlikeli” olduğunu söylemişti.

Le Marie Paris’teki toplantının ardından, “En büyük ticaret ortakları Avrupa ile ticari anlaşmazlığa düşmek isteyip istememek tamamen ABD’li otoritelere kalmış bir şey.” ifadesini kullanmıştı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.