İngiliz futbolunda cinsel istismar skandalı: 83 gözaltı

İngiliz futbolunda cinsel istismar skandalı: 83 gözaltı

İngiltere'de küçük yaştaki futbolculara yönelik cinsel istismar soruşturmasında 83 kişi gözaltına alındı

09 Aralık 2016, Cuma 20:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Çocuklara İşkenceyi Önleme Derneği tarafından yapılan açıklamada, İngiltere'de son dönemde büyük yankı uyandıran skandal üzerine yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısının 83'e çıktığı belirtildi. İngiltere Premier Lig'den amatör takımlara kadar uzanan soruşturmada, 98 kulübün adının geçtiği de vurgulandı.


Yüzde 98'i erkek


Futbolculara yönelik cinsel istismar konusunda bugüne kadar 639 telefon ihbarının değerlendirildiği ve her iddianın emniyet ekiplerince ayrıntılı bir şekilde araştırıldığı da ifade edildi. Cinsel istismara maruz kaldığı tespit edilen kurbanların yüzde 98'inin erkek olduğu ve yaşlarının 7 ile 20 arasında değiştiği bildirildi. Çocukları korumak için 1884 yılında başkent Londra'da kurulan NSPCC'nin yanı sıra ülke çapında 15 polis ekibi de soruşturmaları yürütüyor.

FIFA Başkanı Gianni Infantino, daha önce yaptığı açıklamada, küçük yaştaki futbolculara yönelik cinsel istismar skandalında suçlu olanlara en sert şekilde ceza verilmesi gerektiğini ifade etmişti. İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı Greg Clarke ise söz konusu iddiaların ülke futbol tarihindeki en büyük krizlerden biri olduğunu söylemişti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Almanya'da Süper Kupa'nın sahibi Bayern Münih