İngiliz polisi Noviçok gazı zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye yatırıldı

İngiltere’nin Wiltshire bölgesinde bir İngiliz polisinin, eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızını zehirleyen Noviçok gazı zehirlenmesi şüphesi ile hastaneye yatırıldığı öğrenildi

08 Temmuz 2018, Pazar 00:21 Son Güncelleme:
A A
İngiliz polisi Noviçok gazı zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye yatırıldı

İngiltere’nin Wiltshire bölgesinde bir İngiliz polisi, gaz zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye yatırıldı. Tedavisi devam eden polisin, eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızında görülen, Noviçok gazından zehirlendiğinden şüphelenildiği ifade edildi.

Hastane tarafından yapılan açıklamada, polis memurunun, geçtiğimiz günlerde Amesbury kasabasında Noviçok gazı zehirlenmesi teşhisi konan çiftle aynı semptomları gösterdiği ifade edildi.

CİDDİ BİR VAKAYA RASTLANMADI

Hastane polisin tedavisinin sürdüğünü belirtilen, özelikle Amesbury kasabasında yaşananlardan sonra birçok kişinin benzer şüphelerle hastaneye başvurduğunu öte yandan ciddi bir vakaya rastlanmadığını ifade etti.

NOVİÇOK NEDİR?

Noviçok Rusça'da 'yeni gelen' ya da 'acemi' demek. Bu ifade, 1970'ler ve 1980'lerde Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen ileri seviyedeki sinir gazı grubu için kullanılıyor.

Noviçok kimyasalların bir grubu olan A-230'un VX sinir gazından 5-8 kat daha fazla zehirli olduğu söyleniyor

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.