İngilizler mutluluğun formülünü buldu

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, insanların bir partnerinin bulunmasının, paradan daha büyük bir mutluluğa yol açtığını ortaya kondu

05 Şubat 2017, Pazar 18:51
A A
İngilizler mutluluğun formülünü buldu
London School of Economics'in 200 bin kişiyle yaptığı araştırmaya göre insanlara en büyük darbeyi depresyon ve kaygı vuruyor. Bir ilişkide olmak ise mutluluğun yükselmesini sağlayan en belirgin etmen olarak ortaya çıkıyor.


MAAŞIN ARTMASI MUTLULUĞU ETKİLEMİYOR


Mutluluk seviyesinin 1'den 10'a kadar derecelendirildiği araştırmada birinin maaşının iki katına çıkmasının mutluluğunda 0.2'den daha az bir değişikliğin olmasına yol açtığı görüldü.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, araştırmacılar bu durumu, birinin maaşının kendini nasıl etkilediğinden çok diğerleriyle kıyaslandığında ne pozisyonda olduğunu önemli bulmasıyla açıklıyor.

YENİ İLİŞKİ MUTLU EDİYOR


Yeni bir ilişkiye başlamak, mutluluğun 0.6 artmasını sağlarken, partnerlerden ayrılık ya da partnerin kaybedilmesi de negatif olarak aynı etkiyi yaratıyor.

Depresyon ve kaygının yanı sıra işsizlik de mutsuzluğun 0.7 artmasına yol açan etmenlerden.

'DEVLET VATANDAŞLARIN ESENLİĞİNE ODAKLANMALI'


Raporu yazan araştırmacılardan Prof. Richard Layard, bu bulguların devletin vatandaşlarının mutluluğu üzerinde oynaması gereken rol üzerine yeni bir açılım sağladığını söylüyor. Layard'a göre devlet vatandaşlarının zenginliğini değil esenliğini artırmaya odaklanmalı.

Layard'a göre; Geçmişte devlet başarılı bir şekilde yoksulluk, işsizlik, eğitim ve fiziksel sağlık konuları üzerinde uğraştı. Ama aynı şekilde aile içi şiddet, alkolizm, depresyon, kaygı yaratan koşullar, yabancılaşmış gençlik, sınav deliliği ve diğer konular da önem taşıyor. Bu meseleler merkeze oturtulmalı."
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.