İngiltere, insanlar üzerinde aşı denemelerine başlayacak

İngiltere, insanlar üzerinde aşı denemelerine başlayacak

İngiltere'de kişi başı maliyeti 3 sterlin (26 TL) corona virüs (Covid-19) aşı adayının, insanlar üzerinde denemelerini başlayacağı duyuruldu.

15 Haziran 2020, Pazartesi 20:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Imperial College London Üniversitesi'ndeki bilim insanları, potansiyele sahip ancak şu ana kadar kullanılmamış bir teknolojiyi deneyeceklerini duyurdu. Aşının işe yaraması durumunda, seri üretime geçilebileceği ifade edilirken; araştırmayı yürüten ekibin, aşıyı olabildiğince düşük maliyetle sağlamaya çalıştıkları bilgisi paylaşıldı.

''Geniş katılımlı bir test yapacağız''

Üniversitede araştırmayı yürüten ekibin başında bulunan Prof. Robbin Shattock, İngiliz medyasına yaptığı açıklamada, ''Biz basit yaklaşım benimsedik. Virüsün yüzeyindeki proteinden küçük bir parçanın genetiğini topluyoruz, kopyalarını yapıyoruz ve mikroskobik ölçülerdeki yağ damlalarının içine hapsediyoruz'' dedi. 

Shattock, yeni yaklaşımla birlikte, küçük doz kullanımının aşının büyük miktarlarda kısa sürede üretilebilmesine olanak sağladığını ifade etti. Shattock, Aşının, hastalığın toplumda yayılmasına engel olması gerekiyor. Güvenlik testlerimizin ardından, İngiltere’de ekim ayında geniş katılımlı bir test yapacağız. Tabii bu o dönem ne kadar vaka olacağına da bağlı, dolayısıyla dünyanın başka bölgelerinde de testler yapabiliriz ifadelerini kullandı.

Bağışıklık süresi bilinmiyor

İngiliz medyasına konuşan Shattock, aşının ne kadar süre bağışıklık kazandıracağının henüz bilinmediğini ifade ederek, Hızla bir aşı üretmeye çalışmanın yarattığı sorunlardan biri üzerine sadece birkaç ay çalışabilmeniz. Sadece birkaç ay işe yaradığını görebileceksiniz. Bir yıl sonra ise bir yıl boyunca işe yaradığını dedi.DHASıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER ABD tarihi felaket yaşıyor! Can kaybı 600 bini geçti